Ny bok ute - Narva Boxningsklubb

Numera lyser Narva BK nästan helt med sin frånvaro i de större sammanhangen, men så har det inte alltid varit. Det är inte så länge sedan Narva var bästa klubb efter Sovjetunionen i en GeeBee-turnering, eller då klubben utgjorde halva landslaget. Som vanligt när det gäller mina böcker innehåller de massvis med fakta från den svenska boxningshistorien. Så läsaren behöver knappast räkna sig till de blå-vitas skara för att avnjuta innehållet. Möt den legendariska brödratrion Ågren, Arne Andersson, Narva-Kalle Narvall, Bosse Larsson, KG Kronow, Yngve Spång, bröderna Ahlin, Branko Mikek, Thomas Blidh och massor med andra profiler som en gång härjade i ringarna. Boken är rikt illustrerad. Länk till förlaget Nomen. Från baksidestexten:

"Kartläggningen av den svenska boxningshistorien går vidare. Den här gången är turen kommen till Stockholmsklubben Narva BK. Idag räknas Narva BK som en av de klassiska boxningsklubbarna, men Narva har i likhet med alla andra föreningar sett såväl ebb som flod. Här skildras klubbens fem första decennier, från de första ostadiga åren på 1930-talet, dess gyllene period, dess nedgång och fall samt dess återkomst i förorten under 1950-talet. Narva innehöll tidigt några av svensk boxnings största profiler som på olika sätt bidrog till den svenska amatörboxningens utveckling. Under perioden samlade klubbens boxare 65 nationella mästerskapstecken, OS- och EM-medaljer samt deltog i åtskilliga landskamper och internationella prestigeuppdrag."

Boken kan dessutom beställas via alla bokhandlar.

NBK omslag

Christer Franzén