Klubbnål - Skene Atletklubb

Skene AK (SAK) firar i år aktningsvärda 80 år och lördagen den 13 september stundar det till en enklare jubileumstävling. Ursprunget till klubben kan sökas i Skene BK (SBK) som härjade i ringarna vid mitten av 1920-talet. Klubben havererade då man skänkte bort klubbkassan till familjer som hade det ekonomiskt svårt under en lokal strejk. Solidariteten inom arbetarleden var stor på den tiden. När de pugilistiska aktiviteterna skulle återupptas fick man inte längre heta SBK och då skrevs firmabeteckningen till SAK istället. Klubben hade sin första egna tävling i februari 1935 vilket var ganska exakt ett år efter grundandet. Klubbens boxare blev snabbt kända i Västsverige. Exempelvis så blev SAK bästa klubb i västgöta-JM 1940. Elof Larsson var den första stjärnan. Han nådde semifinal på JSM 1937 och var finalist på Västsvenska mästerskapen 1939. Samma år nådde han finalen på Stora SM, men var tvungen att lämna walk over pga. skada.

1940-talet såg namn som Folke Andersson och Arne Sjöholm. På 1950-talet var SAK Västergötlands ledande boxningsklubb. Bröderna Henry och Max Scott, Wiswalds Folmanis är några att minnas från denna tid. Klubbens glansperiod inföll under 1960-talet. Det stora namnet var Bo Claesson, nybörjare- och juniormästare, svensk mästare i flugvikt 1969 och uttagen till 15 A-landskamper plus ett antal andra landslagsnomineringar. Därtill ett silver på Nordiska. För sina insatser förärades han svensk boxnings förnämsta utmärkelse – hederstiteln Stor Grabb. Bra var också hans bror Garry, som kan sätta landslagsboxare, junior- och SM-finalist på visitkortet. Därefter hamnade SAK på ett sluttande plan, men 1982 var man medarrangör till årets SM. Värdskapet delades mellan fyra orter i Västergötland. Förhoppningsvis kan den återuppväckta klubben ännu en gång sätta avtryck i resultatlistor och mästerskapssammanhang.
Klubbnål Skene Atletklubb

Christer Franzén