Stig Johansson

115 m

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1932-05-05
Död: 2015-08-21
Klubb: KK All Round (Lidköping), Upsala IF (Uppsala)
SM: 1955 SM-Guld
Landskamper: 3 (2-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
33 Ole Kajberg DEN-B 3 - 0 Malmö 1956-03-23 SWE B-DEN B 7-3
32 Olle Söderberg Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1956-01-27
31 Karl Preutz Hässleholms BK 0 - 3 Eslöv 1956-01-22
30 Peter Spearman Royal Air Force, ENG 3 - 0 Halmstad 1956-01-15
29 Karl Preutz Hässleholms BK 1 - 2 Göteborg 1956-01-13
28 Bjarne Lingaas NOR 0 - 3 Eskilstuna 1955-04-01 Landskamper 1955 SWE-NOR 7-3
27 Erik O Nielsen DEN 3 - 0 Stockholm 1955-03-27 Landskamper 1955 SWE-DEN 7-3
26 Karl Preutz Hässleholms BK 2 - 1 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
25 Lennart Risberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
24 Bjarne Lingaas AIK Lund, NOR L 3 Oslo, NOR 1955-01-28
23 Helmut Pfirrmann FRG W Dsq 1 Stockholm 1955-01-18 Landskamper 1955 SWE-FRG 5-5
22 Karl Preutz Hässleholms BK 3 - 0 Bjuv 1955-01-09
21 Mátyás Plachy Bp. Dósza, HUN W 3 Göteborg 1954-12-03 SWE sel-HUN sel 2-9
20 Willi Rösgen Köln, FRG W 3 Göteborg 1954-11-19 Göteborg-Köln 6-4
19 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Motala 1954-10-24
18 Bertil Larsson Nacka BK 0 - 3 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
17 Tore Karlsson BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/4
16 Stig Sjölin Värnamo BK 1 - 2 Lidköping 1954-01-31
15 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Skövde 1954-01-10
14 Rolf Alsing BK Trimner 3 - 0 Skövde 1953-12-06
13 Uno Andreasson Hisingens BK 3 - 0 Vänersborg 1952-02-01
12 Erik Wegeheim BK Trim 3 - 0 Lidköping 1952-01-27
11 Bertil Bäckström Lunds BS 3 - 0 Stockholm 1951-12-30 JSM-final (M)
10 Arne Hettman IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1951-12-29 1/2 JSM
9 Karl-Erik Nordlander Skuru IK 2 - 1 Stockholm 1951-12-28 1/4 JSM
8 Allan Nilsson Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1951-12-27 1/8 JSM
7 Rune "Masen" Gustafsson Vimmerby BK /Småland 3 - 0 Borås 1951-11-11 (j) Småland-Västgötland 7-3
6 Göte Landin Alingsås BK 3 - 0 Skövde 1951-10-28
5 Sven Moll BK Akilles KO 2 Stockholm 1950-04-05. Final Nybörjarnas
4 Edvin Hübinette Åtvidabergs BK KO 2 Stockholm 1950-04-05 1/2 Nybörjarnas
3 Erik Jäderström Orsa ABK 3 - 0 Stockholm 1950-04-04 1/4 Nybörjarnas
2 Bertil Wiorek Narva BK W TKO 3 Stockholm 1950-04-02 1/8 Nybörjarnas
1 Karl Johan "Conte" Lindén IF Norden/Västmanland L TKO 3 Sala 1949-12-11 Västmanland-Uppland 4-4
Sammanfattande statistik

Började boxas 1945.
1948 Junior DM.
1948 Senior DM.
1950 Nybörjarmästare.
1950 Militärmästare. 
1951 Svensk juniormästare. 


1 B-landskamp.