Stefan Sjöstrand

132 (98-34)

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1962-04-08
Död:
Klubb: Botkyrka BK (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), Narva BK (Stockholm), Hälsingborgs BK
SM: 1981 (Fj), 1982-1983 (L), 1984 (LW)
Landskamper: 12 (7-5)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: 1 (0-1)
VM: 4 (2-2)
OS: 2 (1-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
103 Juha Honkala BK Rapid 4 - 1 Landskrona 1990-01-29
102 Stefan Andersson BK Fox 2 - 3 Sjöbo 1990-01-21
101 Miroslav Georgiev [BUL] 3 - 0 Stockholm 1987-11-09 Bagarns minne
100 Kim Si Yung [KOR] L Tammerfors, FIN 1987-10-22 1/8 Tammer
99 Rino Lando Halmstads AIS 2 - 1 Lilla Edet 1987-10-04 Final Fighter Cup
98 Kent Törnblom BK Örnen 3 - 0 Lilla Edet 1987-10-03 1/2 Fighter Cup
97 Jan Heinemann SC Dynamo, GDR L TKO 3 Helsingfors, FIN 1987-04-04 1/2 Gee-Bee
96 Pjotr Krauze [POL] 4 - 1 Helsingfors, FIN 1987-04-03 1/4 Gee-Bee
95 Jukka Heikkinen Lapin Lukko, FIN 5 - 0 Helsingfors, FIN 1987-04-02 1/8 Gee-Bee
94 Jozsef Nagy (lw) [HUN] L TKO 2 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO+Europa cup
93 Per Arne Skau Sp.09, NOR 3 - 0 Stockholm 1987-01-10 1/4 SBO+Europa cup
92 Jukka Heikkinen Lapin Lukko, FIN 2 - 3 Tammerfors 1986-10-17* 1/4 Tammer
91 Bela Urszan [HUN] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1986-10-16* 1/8 Tammer
90 Veli-Matti Nopanen Rovan. Reipas, FIN 3 - 0 Arjeplog 1986-10-05
89 Roy Jones Jr Team Golden Gloves, USA L TKO 2 Stockholm 1986-09-29 Stockholm-Team Golden Gloves 1-8
88 Engels Pedroza VEN 0 - 5 Reno, USA 1986-05-13 VM 1986 1/4
87 Neil Foran ENG 5 - 0 Reno, USA 1986-05-11 VM 1986 1/8
86 Matti Toikkanen JTN, FIN 2 - 3 Helsingfors, FIN 1986-04-05* 1/2 GeeBee
85 Zdenek Vyskala [TCH] 5 - 0 Helsingfors, FIN 1986-04-04* 1/4 GeeBee
84 Jose Tuominen HeNy, FIN 2 - 3 Venedig, ITA 1986-03-12* Trofeo Italia
83 Lars Myrberg (Lundgren) Djurgårdens IF 2 - 3 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
82 Tomas Nilsson (l) Carlshamns BC W TKO 3 Stockholm 1986-02-28 SM 1986 1/4
81 Derrick Rolon USA L KO 1 Göteborg 1986-01-31 Landskamper 1986 SWE-USA 1-11
80 Jesus Salabria Martinez [CUB] 1 - 4 Stockholm 1986-01-13 Final SBO
79 Rene Upplegger SC Traktor, GDR 4 - 1 Stockholm 1986-01-12 1/2 SBO
78 David Craddock [USA] 5 - 0 Stockholm 1986-01-11 1/4 SBO
77 Sören Antman BK Falken 3 - 2 Gävle 1985-11-17
76 Ilkka Aalto TVS, FIN 1 - 4 Tammerfors, FIN 1985-10-17* Tammer
75 Mircea Fulger ROU 0 - 5 Los Angeles, CA 1984-08-02 OS 1984 Los Angeles 1/8
74 Hassan Lahmar MAR W TKO 2 Los Angeles, CA 1984-08-01 OS 1984 Los Angeles 1/16 (1:02)
73 Hannu Vuorinen HeTa, FIN 1 - 4 Helsingfors, FIN 1984-04-14 1/2 GeeBee
72 Hannu Vuorinen FIN L TKO 1 Bergen, NOR 1984-04-07 NM 1984 1/2
71 Klaus-Dieter Ott TSV Korbach, FRG 3 - 0 Umeå 1984-03-26
70 Ilmari Ikonen Hammarby IF 3 - 0 Visby 1984-03-22
69 Pablo Aguerro [CUB] 0 - 5 Venedig, ITA 1984-03-14 1/4 Trofeo Italia
68 Tommy Snare Hisingens BK 5 - 0 Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
67 Peter Johansson BK Winter W TKO 1 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
66 Shadrach Odhiambo Redbergslids BK 3 - 2 Göteborg 1984-02-28
65 Vincent Webb USA 3 - 0 Stockholm 1984-01-23 Landskamper 1984 SWE-USA 6-6
64 Sergej Misnij [URS] KO 2 Åbo, FIN 1983-12-03
63 Ensley Bingham [ENG] 3 - 0 Örebro 1983-11-03
62 Carlo Russolillo ITA 0 - 5 Varna, BUL 1983-05-07 EM 1983 1/8
61 Jose Tuominen HeNy, FIN 4 - 1 Helsingfors, FIN 1983-04-10 Final Gee-Bee
60 Jurij Gladisjev [URS] 3 - 2 Helsingfors, FIN 1983-04-09 1/2 Gee-Bee
59 Vesa Wiik Rovaniemen Reipas, FIN 5 - 0 Helsingfors, FIN 1983-04-07 1/4 Gee-Bee
58 Kalevi Partanen Stockholms AIF 5 - 0 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
57 Anders Andersson Sundsvalls BK 5 - 0 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
56 Leif Karlsson Hisingens BK W TKO 3 Stockholm 1983-03-04 SM 1983 1/4
55 Mickey Hull ENG 1 - 2 London, GB 1983-02-16 Landskamper 1983 SWE-ENG 3-7
54 Andre Sharpe USA 3 - 0 Göteborg 1983-01-28 Landskamper 1983 SWE-USA 6-5
53 Andre Sharpe USA 3 - 0 Stockholm 1983-01-24 Landskamper 1983 SWE-USA 7-5
52 Ali Cukur [TUR] 5 - 0 Stockholm 1983-01-10 Final SBO
51 David Griffiths [WAL] 4 - 1 Stockholm 1983-01-08 1/2 SBO
50 Wayne Gordon [CAN] 4 - 1 Stockholm 1983-01-07 1/4 SBO
49 Steve James WAL 3 - 0 Cardiff, WAL 1982-11-22 Landskamper 1982 SWE-WAL 6-5
48 Marek Dobosz Gwardia Warszawa, POL 3 - 0 Stockholm 1982-11-08
47 Ko Hee Rong KOR 1 - 2 Stockholm 1982-10-18 Landskamper 1982 SWE-KOR 3-8
46 Jose Tuominen Helsingin Nyrkkeilijät, FIN L TKO 3 Salo, FIN 1982-10-10
45 Adolfo Horta Martinez CUB L KO 1 München, FRG 1982-05-09 VM 1982 1/8
44 Vagn Truelsen DEN 5 - 0 München, FRG 1982-05-06 VM 1982 1/16
43 Viorel Ioana [ROM] L TKO 1 Venedig, ITA 1982-03-11* 1/2 Trofeo Italia
42 Giuseppe Duse [ITA] 3 - 2 Venedig, ITA 1982-03-10* 1/4 Trofeo Italia
41 Cuban Businge Redbergslids BK 4 - 1 Borås 1982-02-28 SM 1982 SM-final
40 Peter Johansson BK Winter 5 - 0 Skene 1982-02-27 SM 1982 1/2
39 Tauno Lothander IF Linnéa 3 - 2 Alingsås 1982-02-25 SM 1982 1/4
38 Mohammed Hanif ENG 3 - 0 Stockholm 1982-01-25 Landskamper 1982 SWE-ENG 4-7
37 Miroslav Sandor Dukla Prag, TCH 0 - 3 Helsingborg 1982-01-21
36 Joe Loving New York, USA 2 - 1 Stockholm 1981-11-17 Landskamper 1981 SWE-New York 5-5
35 Kenny Salmon SCO 3 - 0 Sullom Voe, SCO 1981-11-02 Landskamper 1981 SWE-SCO 5-5
34 Gerry Delaney IRL L TKO 1 Dublin, IRL 1981-10-30 Landskamper 1981 SWE-IRL 5-5
33 Cuban Businge RBK/Gbg 1 - 2 Stockholm 1981-09-28 Trestadskamp
32 Jari Grönroos Helsingfors, FIN 2 - 1 Stockholm 1981-09-27 Trestadskamp
31 Peter Suckrow FRG 1 - 2 Gelsenkirchen, FRG 1981-09-19 Landskamper 1981 SWE-FRG 1-9
30 Sergeij Sjtjatjmutjanetov [USR] 0 - 5 Schwerin, GER 1981-04-23* 1/4 Schwerin
29 Roman Toschkov [BUL] 5 - 0 Schwerin, GDR 1981-04-22* 1/8 Schwerin
28 Jukka Mikkola FIN-jun 3 - 2 Helsingfors, FIN 1981-04-05 Final NM (j)
27 Kole Talevski Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
26 Ari Vanhamäki Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1981-03-22 SM 1981 1/2
25 Arturo Rodriguez (b) BK Akilles 3 - 0 Norrköping 1981-03-05
24 Lasse Borg NOR-jun KO 1 Fredriksstad, NOR 1981-02-14 SWE (j)-NOR (j) 5-6
23 Ari Vanhamäki Eskilstuna BK 5 - 0 Nyköping 1981-02-02
22 Jukka Mykkänen FIN-jun 2 - 1 Oxelösund 1981-01-18 SWE (j)-FIN (j) 6-5
21 Torsten Jungell Katrineholms BK W TKO 3 Oxelösund 1980-11-30
20 Jan Petersen (fj) DEN-jun 3 - 0 Ballerup, DEN 1980-10-25 SWE (j)-DEN (j) 5-5
19 Ari Vanhamäki Eskilstuna BK 3 - 2 Eskilstuna 1980-10-12 Final Gyllene Smeden
18 Per Enocksson BK Kelly W TKO Eskilstuna 1980-10-11 1/2 Gyllene Smeden
17 Markku Sarasto FIN L KO 1 Rimini, ITA 1980-05-20* 1/4 EM (j)
16 Arto Lamberg Guldstadens BK W w.o Sundsvall 1980-03-30 Final Medelpadcup
15 Lasse Borg NOR-jun W TKO 1 Borås 1980-02-17 SWE (j)-NOR (j) 6-4
14 Mats Frank Majornas BK 4 - 1 Stockholm 1979-12-17 JSM-final
13 Arto Lamberg Guldstadens BK W TKO 1 Stockholm 1979-12-16 1/2 JSM
12 Charly Yung FRA-jun 3 - 0 Paris, FRA 1979-11-25 SWE (j)-FRA (j) 6-5
11 Mats Frank Majornas BK 3 - 0 Eskilstuna 1979-11-09
10 Per Nilsson Botkyrka BK 3 - 0 Stockholm 1979-11-05
9 Jari-Pekka Heikkinen Helsingin Nyrkkeilijät, FIN 5 - 0 Eskilstuna 1979-02-18
8 Elek Madacki Halmstads AIS 5 - 0 Stockholm 1978-12-17 JSM-final
7 Jari Grönroos Helsingfors, FIN 0 - 3 Stockholm 1978-11-13 Stockholm-Helsingfors 4-3
6 Stig F Karlsen NOR jun W TKO 3 Tronheim, NOR 1978-10-13 Inoff u-kamp
5 Hans Nordin Huddinge BK 3 - 0 Stockholm 1978-10-02
4 Ari Vanhamäki BK 73 0 - 3 Hallstahammar 1978-09-24
3 Roger Johansson (ifl) IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1978-04-09 1/2 SUM
2 Hans Nordin Huddinge BK 3 - 0 Stockholm 1978-02-26
1 Shadrach Odhiambo Redbergslids BK 3 - 2 Göteborg 1884-02-28
Sammanfattande statistik

Startade i lätt flugvikt.


Stor Grabb nr 105


1978-1979 Svensk juniormästare.
1983 Guld Stockholm Box Open. 
1986 Silver Stockholm Box Open. 


I samband med galan 1987-11-09 (Bagarns minne) förärades Sjöstrand en barnvagn av sina klubbkamrater. Matchen avsåg att bli den sista efter en tioårig karriär. Familj och GIH-studier väntade, men det är inte lätt att definitivt lägga handskarna på hyllan. 1990 såg åter Sjöstrand i ringen, men då som en skugga av sitt forna själv.