Roger Blomkvist

40 (22-18, 2 KO)

Vikt: 54, 57, 60, 63.5, 67 KG
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
40 Juha Honkala BK Rapid L TKO 4 Göteborg 1987-10-09
39 Andreas Gustavsson Upsala IF 1 - 2 Stockholm 1986-02-03
38 Petter Eriksson BK Älgen W TKO 2 Östersund 1986-01-26 Final Norrländska
37 Benny Wadell Timrå BK 5 - 0 Östersund 1986-01-25 1/2 Norrländska
36 Aimo Tasala Kemin Into, FIN 3 - 0 Kemi, FIN 1985-10-14
35 Sören Antman BK Falken 1 - 2 Gävle 1985-03-03
34 Per Skurtvedt NOR-jun 0 - 3 Trondheim, NOR 1985-02-10 SWE (j)-NOR (j) 7-3
33 Krister Kristensson Säter BK 4 - 1 Sandviken 1985-01-27
32 Martin Kitel Häljarps AIS 3 - 2 Nyköping 1984-12-17 JSM-final
31 Leif Nilsson Carlshamns BC 4 - 1 Oxelösund 1984-12-16 1/2 JSM
30 Jens Wulff Malmö BK 5 - 0 Oxelösund 1984-12-15 1/4 JSM
29 Jean Pierre du Rietz Hälsingborgs BK KO 3 Nyköping 1984-12-14 1/8 JSM
28 Leif Nilsson Carlshamns BC 3 - 0 Botkyrka 1984-11-25
27 Robert Palotas BK Kalule 3 - 0 Norrköping 1984-11-15
26 Per Arne Skau Sp.09, NOR 0 - 5 Raufoss, NOR 1984-10-26 1/4 Raufoss
25 Leif Nilsson Carlshamns BC 2 - 1 Lilla Edet 1984-10-07 Final Fighter Cup (j)
24 Tony Malmberg Skene AK 3 - 0 Malmö 1984-09-23 Final Enighet Cup
23 Mats Wendt GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1984-09-22 1/2 Enighet Cup
22 Torbjörn Andreasson IK Dynamik L KO 1 Visby 1984-03-22
21 Turan Hasan Stockholms AIF 0 - 3 Stockholm 1984-02-06
20 Martin Kitel Häljarps AIS 0 - 5 Hässleholm 1984-01-22
19 Mats Eriksson Katrineholms BK 5 - 0 Oxelösund 1984-01-16
18 Mats Runhammer Halmstads AIS 0 - 5 Timrå 1983-12-03 1/2 JSM
17 Peter Baskin BK Pugilist 4 - 1 Timrå 1983-12-02 1/4 JSM
16 Benny Wadell Timrå BK 3 - 0 Uppsala 1983-11-14
15 René Bohl Slagelse BK, DEN L TKO 2 Raufoss, NOR 1983-10-21* 1/4 Raufoss
14 Jan-Erik Bengtsson BK Höjden 3 - 0 Huddinge 1983-10-16
13 Torben Jensen FAK, DEN L TKO 1 Malmö 1983-09-25 Final Enighet Cup (j)
12 Svein Wikstöl Moss BK, NOR 2 - 1 Malmö 1983-09-24 1/2 Enighet Cup (j)
11 Ari Oksman BK Antares 3 - 0 Stockholm 1983-04-24
10 Ari Oksman BK Antares 2 - 1 Sundsvall 1983-03-20
9 Jan Mattsson (Schönning) IK Balder 1 - 2 Oskarshamn 1983-02-26 1/2 DM-Småland Open
8 Rickard Lerdell IF Linnéa 1 - 2 Huddinge 1983-02-09
7 Per Franzén IFK Linköping 3 - 0 Motala 1982-11-28
6 Anders Grentzelius BK Akilles 3 - 0 Norrköping 1982-11-05
5 Torben Jensen Horsens AK, DEN 0 - 5 Raufoss, NOR 1982-10-14 1/4 Raufoss
4 Jan Mattsson (Schönning) IK Balder 0 - 3 Stockholm 1982-09-27
3 Ari Oksman BK Antares 1 - 2 Stockholm 1982-05-14
2 Mikael Hedlund BK Akilles 0 - 3 Eskilstuna 1982-04-02 1/8 SUM
1 Ali Tanham IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1982-02-08 Ungerngalan
Sammanfattande statistik

Botkyrka BK (Stockholm). I 19 IF (Boden).

1982: 7 (2-5)
1983: 11 (6-5)
1984: 14 (10-4, 1 KO) Juniormästare, Guld Enighet Cup, Fighter Cup
1985: 4 (2-2) 1 Landskamp (j)
1986: 3 (2-1, 1 KO) Norrlandsmästare
1987: 1 (0-1)


Final Enighet Cup Matchbild från Enighet Cup 1984. Botkyrkas stolthet till höger.