Roberto Welin

Vikt: Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1966-04-09
Död:
Klubb: BK Rapid (Västerås), IF Linnéa (Stockholm), GAK Enighet (Malmö)
SM: 1989, 1991 SM-Guld
Landskamper: 4 (2-2)
Nordisk: -
EM: 6 (5-1); EM-Guld 1991
VM: 5 (3-2)
OS: -
Professionell: Debut 1992-06-13. Som proffs 27 (23-4, 13 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
87 György Mizsei HUN 7 - +7 San Pellegrino, ITA 1992-03-27* OS-kval
86 Adrian Preda ROM +4 - 4 San Pellegrino, ITA 1992-03-24* OS-kval
85 Orhan Delibas [NED] 8 - 9 Halle, GER 1992-03-08 Final Chemie
84 Maik Olesch [GER] W TKO 2 Halle, GER 1992-03-05* 1/2 Chemie
83 Dan Conolly USA W TKO 3 Stockholm 1992-01-27 Landskamper 1992 SWE-USA 6-6
82 Andrej Pestriaev OSS 8 - 12 Stockholm 1992-01-11 1/4 SBO
81 Mark Santini [ENG] KO 3 Stockholm 1991-12-12
80 Andreas Otto GER 9 - 19 Sydney, AUS 1991-11-18 VM 1991 1/4
79 Nuka Woods NZL 21 - 5 Sydney, AUS 1991-11-16 VM 1991 1/8
78 Björn Tore Vollan Åmot IF, NOR 5 - 0 Sundsvall 1991-10-14
77 Andreas Mehnert SC Chemie, GER 12 - 16 Schriesheim, GER 1991-09-13 1/2 Intercup
76 Metodi Galabov [BUL] 19 - 17 Schriesheim, GER 1991-09-12 1/4 Intercup
75 Wilko Saeger [GER] 3 - 0 Stockholm 1991-08-31
74 Vladimir Jeresjenko URS 24 - 15 Göteborg 1991-05-12 EM 1991 EM-final
73 Mujo Bajrovic YUG 18 - 11 Göteborg 1991-05-11 EM 1991 1/2
72 Dogan Colak TUR 23 - 10 Göteborg 1991-05-09 EM 1991 1/4
71 Paul Burns ENG W TKO 1 Göteborg 1991-05-08 EM 1991 1/8
70 Francisc Vastag [ROM] L TKO 3 Venedig, ITA 1991-03-06 1/4 Mestre
69 Massimo Bugado [ITA] 4 - 1 Venedig, ITA 1991-03-04 1/8 Mestre
68 Göran Andersson Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1991-02-25 SM 1991 SM-final
67 Benny Nilsson Carlshamns BC 5 - 0 Stockholm 1991-02-24 SM 1991 1/2
66 Sean Daughtry USA 3 - 0 Stockholm 1991-02-04 Landskamper 1991 SWE-USA 8-3
65 Cem Önal Redbergslids BK W TKO 2 Stockholm 1991-01-14 Final SBO
64 Markku Kalliorinne Oulun Tarmo, FIN 5 - 0 Stockholm 1991-01-13 1/2 SBO
63 Abdelhakim Kolli [ALG] 3 - 2 Stockholm 1991-01-12 1/4 SBO
62 Gajk Akopjan [URS] 5 - 0 Stockholm 1991-01-11 1/8 SBO
61 Said Bennajem [FRA] 3 - 2 Köpenhamn, DEN 1990-11-25 Final Copenhagen Cup
60 Michael Rask AK Jyden, DEN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1990-11-24* 1/2 Copenhagen Cup
59 Movrad Benyhia [ALG] 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1990-11-21* 1/4 Copenhagen Cup
58 Benny Nilsson Carlshamns BC W TKO 3 Kristianstad 1990-11-15
57 Wiklos Säger Traktor Schwerin, GER 0 - 3 Umeå 1990-10-25
56 Evgeni Gorosko [LAT] 2 - 3 Tammerfors, FIN 1990-10-17 1/8 Tammer
55 Vitalis Shaplanski Hilleröd SK, DEN 3 - 0 Malmö 1990-10-08
54 Frank Uller IFK Linköping 3 - 0 Lilla Edet 1990-10-07 Final Fighter Cup
53 Örjan Nilsson Carlshamns BC W TKO 3 Lilla Edet 1990-10-06 1/2 Fighter Cup
52 Raul Marquez USA 14 - 17 Moskva, URS 1989-09-25 VM 1989 1/4
51 Alfred Addo Ankamah GHA 17 - 7 Moskav, URS 1989-09-21 VM 1989 1/8
50 Hiroshi Nakashima JPN 21 - 19 Moskva, URS 1989-09-19 VM 1989 1/16
49 Ole Staaf [NOR] KO 2 Katrineholm 1989-09-07 "VM-test"
48 Joakim Gustavsson BK Örnen 3 - 0 Huddinge 1989-08-27 "VM-test"
47 Mujo Bajrovic YUG 1 - 4 Athen, GRE 1989-05-31 EM 1989 1/4
46 Tomasz Borowski POL W TKO 2 Athen, GRE 1989-05-29 EM 1989 1/8
45 Milen Dzhurelov [BUL] W TKO 1 Köln, GER 1989-04-22 Final Inter Cup
44 Andrzej Mozdzen GKS Jastrzebie, POL 5 - 0 Köln, GER 1989-04-21 1/2 Inter Cup
43 Adilbek Samangouzov [URS] 3 - 2 Köln, GER 1989-04-20* 1/4 Inter Cup
42 Igor Jaremko [URS] 0 - 5 Helsingfors 1989-04-06* 1/4 GeeBee
41 Conny Olausson Säffle BK KO 2 Stockholm 1989-02-27 SM 1989 SM-final
40 Sead Sokolovic Lunds BS 5 - 0 Stockholm 1989-02-26 SM 1989 1/2
39 Mikael Gyllenblad Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1989-02-25 SM 1989 1/4
38 Göran Åberg BK Falken 5 - 0 Stockholm 1989-02-24 SM 1989 1/8
37 Timo Hirvikangas Angered BC 3 - 0 Oskarshamn 1989-01-29 Final Sydsvenska
36 Kent Olausson Majornas BK W TKO 2 Oskarshamn 1989-01-28 1/2 Sydsvenska
35 Musa Lukwago BK Värend KO 2 Malmö 1989-01-12
34 Martin Kitel Narva BK 0 - 5 Göteborg 1988-03-04 SM 1988 1/8
33 Vesa Wallden FIN 0 - 3 Nyköping 1987-12-14 Landskamper 1987 SWE-FIN 5-7
32 Manny Sobral [CAN] 2 - 3 Köpenhamn, DEN 1987-11-26 1/4 Copenhagen cup
31 Steen Jörgensen [DEN] 5 - 0 Malmö 1987-11-02
30 Frank Uller BK Dacke 3 - 0 Malmö 1987-10-09
29 Lars Myrberg (Lundgren) Djurgårdens IF 0 - 5 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
28 Magnus Andersson IK Ymer 5 - 0 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/8
27 Lars Myrberg (Lundgren) Djurgården IF 0 - 5 Stockholm 1987-01-09 1/8 SBO
26 Djorde Petronievic YUG L TKO 3 Malmö 1986-11-12 Landskamper 1986 SWE-YUG 3-8
25 Sergei Sokolov [URS] 0 - 5 Tammerfors, FIN 1986-10-17 1/2 Tammer
24 Keijo Pyykkö Oulun Tarmo, FIN 3 - 2 Tammerfors, FIN 1986-10-16 1/4 Tammer
23 Jozef Presinsky [TCH] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1986-10-15 1/8 Tammer
22 Conny Olausson Säffle BK 3 - 0 Lilla Edet 1986-10-05 Final Fighter Cup
21 Leif Nilsson Carlshamns BC 3 - 0 Lilla Edet 1986-10-04 1/2 Fighter Cup
20 Andreas Gustavsson Upsala IF 5 - 0 Bosön 1985-12-15 JSM-final
19 Erik Bredler Narva BK 5 - 0 Bosön 1985-12-14 1/2 JSM
18 Jörgen Dahlqvist Guldstadens BK 5 - 0 Bosön 1985-12-13 1/4 JSM
17 Stefan Olsson Guldstadens BK 3 - 0 Boden 1985-11-30
16 Torbjörn Andreasson Visby BK 2 - 1 Visby 1985-11-02
15 Erik Bredler Narva BK 5 - 0 Raufoss, NOR 1985-10-27 Final Raufoss
14 Bård Trones Sparta, NOR 5 - 0 Raufoss, NOR 1985-10-26 1/2 Raufoss
13 Ferenc Kiss [HUN] W TKO 1 Malmö 1985-02-14
12 Carsten Krogh DEN-B/J W TKO 1 Sjöbo 1984-11-18 SWE B/J-DEN B/J 3-7
11 Isa Firidan [DEN] 3 - 0 Malmö 1984-11-05
10 Steven Lindström Säffle BK 3 - 0 Lilla Edet 1984-10-07 Final Fighter Cup (j)
9 Christer Zetterqvist Hagfors BK 3 - 0 Lilla Edet 1984-10-06 1/2 Fighter Cup (j)
8 Kjeld Larsen (w) Herning ABK, DEN 3 - 0 Malmö 1984-09-23 Final Enighet Cup (j)
7 Kenneth Bach Herning ABK, DEN 3 - 0 Malmö 1984-09-22 1/2 Enighet Cup (j)
6 Per Arne Skau Sp. 09, NOR 0 - 5 Raufoss, NOR 1983-10-21* Raufoss
5 Stefan Sandell BK Kungälv 3 - 0 Karlshamn 1983-10-15 1/2 ACO-Cup (u)
4 Jörgen Liljeblad BK Kungälv 2 - 1 Karlshamn 1983-10-15 Final ACO-Cup (u)
3 Muzaffa Urendel Slagelse, DEN KO 2 Köpenhamn, DEN 1983-10-06
2 Larry Ljungholm Björlanda BK 3 - 0 Malmö 1983-09-25 Final Enighet Cup (u)
1 Dan Andersson Kristianstads BK 3 - 0 Malmö 1983-09-08
Sammanfattande statistik

Född i Sao Paulo, Brasilien.
1985 Juniormästare.
1989 Sydsvensk mästare.
1991 Guld Stockholm Box Open.


En av elva svenska guldmedaljörer på Europamästerskapen.


Medioker som proffs. Segrarna kom över enkla motståndare.