Raimond Bengtsson

65 (39-26)

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1922-03-16
Död: 2003-05-30
Klubb: Redbergslids BK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
40 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK L Dsq 2 Göteborg 1945-02-16 Final DM-Göteborg
39 Georg Jonasson Landala AK 0 - 3 Göteborg 1944-02-08 Final DM-Göteborg
38 Georg Jonasson Landala AK 0 - 3 Göteborg 1944-01-21
37 Stig "Ala" Johansson Eskilstuna BK /Eskilstuna 1 - 2 Eskilstuna 1944-01-09 Göteborg-Eskilstuna 4-4
36 Allan Granelli BK Örnen/Stockholm 0 - 3 Stockholm 1944-01-07 Stockholm-Göteborg 7-1
35 Allan Ekwall BK Björnen 0 - 3 Göteborg 1943-11-12
34 Viktor "Vicke" Andersson Trollhättans BK W TKO 1 Trollhättan 1943-09-17
33 Gösta Lund Hisingens BK L TKO 3 Göteborg 1942-03-20
32 Lennart Johansson (m) KK All Round 2 - 1 Trollhättan 1942-03-08
31 Nils Johansson (ebk) Enköpings BK 0 - 3 Stockholm 1942-02-27 SM 1942 1/8
30 Arne Norén Redbergslids BK L Göteborg 1942-02-13 1/2 DM-Göteborg
29 Folke Olsson KK All Round 3 - 0 Lidköping 1942-01-25
28 Gustaf Carlsson Värnamo BK 3 - 0 Kinna 1941-12-14
27 Gustaf Carlsson Värnamo BK W 3 Göteborg 1941-11-28
26 Viktor "Vicke" Andersson Trollhättans BK 1 - 2 Trollhättan 1941-11-16
25 Olle Sjöblom IF Linnéa/Stockholm B W TKO 2 Stockholm 1941-10-10 Landsorten B-Stockholm B 6-2
24 Carl-Erik Cederqvist BK 1925 3 - 0 Göteborg 1941-10-03
23 Nils Johansson (ebk) Enköpings BK 1 - 2 Stockholm 1941-03-01 SM 1941 1/8
22 Gunnar Stendahl Skoftebyns AIS 1 - 2 Trollhättan 1941-02-02
21 Allan Hammar Djurgårdens IF W 3 Göteborg 1940-12-06
20 Ture Ågren Narva BK L 3 Göteborg 1940-10-04
19 Einar Hill IFK Linköping 3 - 0 Linköping 1940-04-07
18 Per Andersson (rbk) Redbergslids BK W TKO 2 Göteborg 1940-03-31. Final JM-Västsvenska
17 Arne Thell Landala BK W TKO 3 Göteborg 1940-03-31 1/2 JM-Västsvenska
16 Axel Olsson Hisingens BK W TKO 3 Göteborg 1940-03-30 1/4 JM-Västsvenska
15 Einar Hammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 1/2
14 Sixten Forsén BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
13 Arvid Claesson Redbergslids BK L TKO 1 Vänersborg 1940-02-18 Final Västsvenska
12 Gustaf Carlsson Värnamo BK/Östsverige 3 - 0 Kalmar 1940-01-28 Östsverige-Västsverige 4-4
11 Yngve Månsson Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1940-01-02 1/2 JSM
10 Bertil Pettersson Arboga AK 3 - 0 Stockholm 1940-01-02 JSM-final
9 Bengt Eriksson (m) Hedemora BK 3 - 0 Stockholm 1939-12-29 1/4 JSM
8 Erik Eriksson (dif) Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1939-12-28 1/8 JSM
7 G Nordén IK Balder 3 - 0 Stockholm 1939-12-27 1/16 JSM
6 Gustaf Carlsson Värnamo BK W 3 Borås 1939-12-12
5 Mauritz Karlsson Hisingens BK W TKO 3 Göteborg 1939-01-20
4 Tore Steen BK 36 Vaggeryd L KO 3 Stockholm 1938-12-27 1/16 JSM
3 Karl Axel Andersson Skoftebyns AIS W Trollhättan 1938-02-27
2 Lennart Levin BK Akilles L 3 Linköping 1938-02-18
1 Bengt Nilsson (lak) Landala AK L 3 Göteborg 1937-10-09
Sammanfattande statistik

1940 Svensk juniormästare.
1940 Västsvensk juniormästare.


Murare. Fackligt och politiskt aktiv. Moskvatrogen kommunist. Författare till sju böcker, däribland en biografi över sin far som också var murare och den sista intervjun som gjordes med Albert Speer. "Jag, en jobbare" (1971). "- åt alla lycka bär?" (1972). "Algot - ett liv 1891- " (1976). "Brännpunkt Tyskland" (1979). "På väg mot det kommunistiska samhället" (1981). "Samtal med Albert Speer (1983)".