Oskar Ågren

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1914-07-18
Död: 1992-10-26
Klubb: Narva BK (Stockholm)
SM: 1937-1938 SM-Guld
Landskamper: 11 (5-6)
Nordisk: -
EM: 6 (4-2); EM-Brons 1937, 1939
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
87 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK L TKO 1 Trollhättan 1941-02-02
86 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK L 3 Göteborg 1940-10-04
85 Arvid Claesson Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1940-07-11
84 Einar Hammar Djurgårdens IF 1 - 2 Stockholm 1940-03-04. SM 1940 SM-final
83 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 2 - 1 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 1/2
82 Olle Lindkvist Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/4
81 Nils Åkerdahl Alnö IF W TKO 2 Stockholm 1940-03-01 SM 1940 1/8
80 Anders Larsen BK Pugilist, NOR 3 - 0 Stockholm 1939-12-08 Narva BK-BK Pugilist 5-3
79 Henry Davies ENG W Dublin, IRL 1939-04-22 EM 1939 3:e plats
78 Josef Pisarski POL L 3 Dublin, IRL 1939-04-21 EM 1939 1/2
77 William Gallacher IRL W 3 Dublin, IRL 1939-04-20 EM 1939 1/4 Vinst efter protest
76 Sulo Rossi FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1939-04-10 Landskamper 1939 SWE-FIN 4-4
75 Gösta Löfgren Enköpings BK W 3 Stockholm 1939-03-21
74 Viktor "Vicke" Andersson Vänersborgs BK W Lidköping 1939-03-19
73 Gösta Löfgren Enköpings BK 3 - 0 Nyköping 1939-03-17
72 Nils Fogelberg IF Linnéa L Dsq 2 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/8
71 Christian Bonde IK 99, DEN 3 - 0 Halmstad 1939-02-26
70 Arne Olsen NOR 3 - 0 Stockholm 1939-02-19 Landskamper 1939 SWE-NOR 8-0
69 Bernhard Salong [EST] 3 - 0 Eskilstuna 1939-02-10
68 Michael Murach GER L 3 Hamburg, GER 1939-01-28 Landskamper 1939 SWE-GER 2-6
67 Josef Pisarski POL 1 - 2 Stockholm 1939-01-16 Landskamper 1939 SWE-POL 2-6
66 Christian Bonde IK 99 W TKO 2 Köpenhamn, DEN 1938-12-25
65 Harry Eklund BK Masen 3 - 0 Borlänge 1938-12-11 BK Masen-Narva BK 2-6
64 Henry Svensson IF Linnéa 3 - 0 Eskilstuna 1938-11-26
63 Michael Murach FC Schalke 04, GER 0 - 3 Eskilstuna 1938-11-25
62 Gerhard Pedersen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1938-11-18 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
61 John Schlimann [NOR] W TKO 3 Oslo, NOR 1938-10-30
60 Fredrik Johansen BK Pugilist, NOR W TKO 2 Oslo, NOR 1938-10-29
59 Henry Nielsen Thor, DEN 3 - 0 Stockholm 1938-10-16
58 Henry Nielsen Thor, DEN 0 - 3 Stockholm 1938-10-14
57 Christian Bonde IK 99, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1938-10-07
56 Helge Helander BK Örnen W 3 Stockholm 1938-09-25
55 Olof Norrman Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1938-09-09
54 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 1 - 2 Skövde 1938-04-03
53 Harry Eklund BK Masen 0 - 3 Borlänge 1938-03-27
52 Poul Kops DEN 3 - 0 Stockholm 1938-03-20 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
51 Einar Hammar Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1938-03-07 SM 1938 SM-final
50 Harry Eklund BK Masen 3 - 0 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
49 Nils Fogelberg IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/4
48 Nils Fogelberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1938-02-14 IF Linnéa-Narva BK 4-3
47 Emanuel Knudsen IF Sparta, DEN W TKO 2 Stockholm 1938-02-07
46 Gösta Löfgren Enköpings BK 3 - 0 Eskilstuna 1938-02-04
45 Rolf Eriksen B-30, NOR 3 - 0 Eskilstuna 1938-02-03 Eskilstuna BK-B-30 5-3
44 Ragnar Haugen NOR W TKO 3 Oslo, NOR 1938-01-30 Landskamper 1938 SWE-NOR 6-2
43 Olof Norrman Eskilstuna BK W 3 Eskilstuna 1938-01-21 Eskilstuna BK-Narva BK 3-7
42 Herbert Fluss GER 1 - 2 Stockholm 1938-01-16 Landskamper 1938 SWE-GER 4-4
41 Einar Hammar Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1937-12-17
40 Axel Haraldsson IF Linnéa W 3 Eskilstuna 1937-11-08
39 Karl Gustaf Norén Skövde AIK W 3 Göteborg 1937-10-09
38 Christian Jacobsen IF Sparta, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1937-09-03
37 Janislav Sipinski POL W Milano, ITA 1937-05-09 EM 1937 3:e plats
36 Michael Murach GER L 3 Milano, ITA 1937-05-08 EM 1937 1/2
35 Charles Evenden IRL W 3 Milano, ITA 1937-05-07 EM 1937 1/4
34 Walter Grieb SUI W 3 Milano, ITA 1937-05-05 EM 1937 1/8
33 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK D - D Stockholm 1937-03-24 Narva BK-Huvudsta BK 11-9
32 Imre Mandi [HUN] 2 - 1 Stockholm 1937-03-21 SWE sel-Ungern 4-4
31 Einar Hammar Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1937-03-08 SM 1937 SM-final
30 Henry Svensson IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1937-03-07. SM 1937 1/2
29 Harry Åstrand IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1937-03-07. SM 1937 1/4
28 Nils Eriksson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1937-03-05 SM 1937 1/8
27 Evert Ahlin Enköpings BK W TKO 3 Eskilstuna 1937-02-26
26 Harald Schyll Solna BK KO 1 Stockholm 1937-02-19 Narva BK-Solna BK 13,5-6,5
25 Erik Engman Hälsingborgs BS 3 - 0 Helsingborg 1937-02-14
24 Gerhard Pedersen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1937-02-12 Landskamper 1937 SWE-DEN 2-6
23 Rudolf Andreasen NOR 2 - 1 Stockholm 1937-01-31 Landskamper 1937 SWE-NOR 6-2
22 Axel Jansson BK 30 W 3 Motala 1937-01-17
21 Bruno Ahlberg FIN 0 - 3 Stockholm 1937-01-10 Landskamper 1937 SWE-FIN 5-3
20 Sven Palm (m) BK Sparta W TKO 2 Stockholm 1936-12-14
19 Bruno Ahlberg Helsingin AK, FIN 0 - 3 Stockholm 1936-12-13
18 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK L 3 Stockholm 1936-11-25 Uttagning t London
17 Einar Hammar Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1936-11-25 Uttagning till Londonturn
16 Donoghue British Army L 3 Stockholm 1936-11-16
15 Emanuel Knudsen IF Sparta, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1936-11-09
14 Kurt Kreüger IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1936-10-14 Narva BK-IF Linnéa 12,5-7,5
13 Valle Bengtsson BK Örnen KO 3 Stockholm 1936-10-06 Narva BK-BK Örnen 11,5-8,5
12 Folke Bergman Svartviks BK L 3 Stockholm 1935-12-01
11 Lennart Andersson (dif) Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1935-11-24
10 Tage Reinholdsson Huvudsta BK 1 - 2 Stockholm 1935-11-17. JSM-final
9 Sture Lindqvist BK Primo W Stockholm 1935-11-17 1/2 JSM
8 Evert Norström Hedemora BK 3 - 0 Stockholm 1935-11-16 1/4 JSM
7 Harald Malmlöv BK Primo W TKO 1 Stockholm 1935-09-27 Fyrklubbsturnering
6 Valle Bengtsson BK Örnen L 3 Stockholm 1935-09-26 Fyrklubbsturnering
5 Sture Petrini Solna BK W 3 Stockholm 1935-02-15 (j) Narva BK-Solna BK 4-4
4 Stig Hedman BK Masen 1 - 2 Stockholm 1934-12-01 1/4 JSM
3 K Andersson (w) BK Örnen W 3 Stockholm 1934-11-30 1/8 JSM
2 Bertil Lundin (uif) Upsala IF W 3 Stockholm 1934-11-29 1/16 JSM
1 Arne Sahlström Solna BK L 3 Stockholm 1934-10-19 Narva BK-Solna BK 6-2
Sammanfattande statistik

1940 SM-Silver.


Stor Grabb nr 28. 


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.