Max Scott

Vikt: Lätt weltervikt
Född: 1932-08-06
Död:
Klubb: Skene Atletklubb, BK Björnen (Hälsingborg), Alingsås BK
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
43 Tore Magnussen Pugilist, NOR W 3 Skene 1958-02-15
42 Boyne Berglund Redbergslids BK 2 - 1 Alingsås 1958-01-26
41 Sander Bonde DEN L TKO 3 Köpenhamn, DEN 1957-11-22 Landskamper 1957 SWE-DEN 2-8
40 Eje Sjöberg Eskilstuna BK 2 - 1 Skövde 1957-11-10
39 Roland Weissbrodt Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1957-10-25
38 Bjarne Ahlqvist Redbergslids BK 2 - 1 Göteborg 1957-10-04
37 Erik Salomonsson Gislaveds BK 1 - 2 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/8
36 Sven Nilsson BK Primo 1 - 2 Helsingborg 1957-02-03. Final Sydsvenska
35 Erik Salomonsson Gislaveds BK W 3 Helsingborg 1957-02-03 1/2 Sydsvenska
34 Ragnar Bergström Redbergslids BK 0 - 3 Skövde 1957-01-16
33 Roland Weissbrodt Hisingens BK 0 - 3 Göteborg 1956-11-16
32 Roland Weissbrodt Hisingens BK 0 - 3 Skene 1956-11-11
31 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Norrköping 1956-03-23
30 Sven Nilsson BK Primo 1 - 2 Landskrona 1956-03-16
29 Eije Persson Halmstads AIS 3 - 0 Helsingborg 1956-03-09
28 Kurt Hjelm Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
27 Dag Karlsson BK Älgen 3 - 0 Stockholm 1956-02-26 SM 1956 1/2
26 Evert Högberg Hisingens BK W Dsq 3 Stockholm 1956-02-24 SM 1956 1/4
25 Ove Lindelöv Skene AK 3 - 0 Skene 1956-02-19 Skene AK-BK Björnen 5-4
24 Alf Hansson Malmö BK 2 - 1 Halmstad 1956-02-05. Final Sydsvenska
23 Sven Nilsson BK Primo 2 - 1 Halmstad 1956-02-05 1/2 Sydsvenska
22 Alf Hansson Malmö BK 1 - 2 Stockholm 1955-11-22. JSM-final
21 Stig Waltersson BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1955-11-22 1/2 JSM
20 Roger Höglund Finspångs AIK 3 - 0 Stockholm 1955-11-20 1/4 JSM
19 Ole Madsen Thor, DEN 2 - 1 Helsingborg 1955-11-11
18 Willy Jörgensen BK Kelly, DEN 2 - 1 Bjuv 1955-01-28
17 Berndt "Mike" Johansson IF Linnéa 0 - 3 Helsingborg 1955-01-20
16 Kurt Hjelm Värnamo BK 0 - 3 Halmstad 1955-01-06
15 Wolfgang Raffold GAK Enighet 3 - 0 Bjuv 1954-12-17
14 Evert Högberg Hisingens BK 0 - 3 Skene 1954-01-17
13 G Eriksson Skene AK 2 - 1 Skövde 1953-12-06. Final DM-Västergötland
12 Arne Ottosson Skoftebyns AIS 2 - 1 Skövde 1953-12-06 1/2 DM-Västergötland
11 Bengt Persson Halmstads BS 1 - 2 Stockholm 1953-11-27 1/8 JSM
10 Lars Nilsson (l) Rydboholms BK 3 - 0 Borås 1953-10-31
9 Jan Zachrisson BK Defence 2 - 1 Alingsås 1951-12-02
8 Leif Gunnarsson Halmstads BS 3 - 0 Kinna 1951-11-19
7 Hugo Adamsson Uddevalla BK 0 - 3 Uddevalla 1951-11-17
6 Göran Lindström Lindås BK/ Småland 0 - 3 Borås 1951-11-11 (j) Småland-Västgötland 7-3
5 Ragnar Bergström Mariestads AIF 2 - 1 Skövde 1951-10-28
4 Uno Sjölin Värnamo BK 3 - 0 Kinna 1950-12-10
3 Leif Gunnarsson Halmstads BS 3 - 0 Skene 1950-11-10
2 Lennart "Pansarn" Carlsson Skövde AIK 3 - 0 Skövde 1950-02-19
1 Lennart Pettersson (f) Mölndals BK 3 - 0 Skene 1950-01-29
Sammanfattande statistik

"Macke". Började boxas 1948. Yngre bror till Henry Scott. 

1949 Kretsmästare (F), Junior-DM (B). 
1953 Distriktsmästare. 
1955 JSM-Silver.
1956 Sydsvensk mästare.
1956 SM-Silver.