Martin Pedersen

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1940-11-08
Död:
Klubb: Upsala IF (Uppsala), Halmstads AIS
SM: -
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
65 Lars-Erik Åslund IF Linnéa 2 - 3 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/4
64 Christofer Petridis Nässjö BK W TKO 2 Värnamo 1971-02-28. Final Sydsvenska
63 Claes Holmberg Oskarshamns BK W TKO 3 Värnamo 1971-02-28 1/2 Sydsvenska
62 Peter Kokott [FRG] L TKO 2 Halmstad 1970-11-06
61 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 3 Halmstad 1969-10-30
60 Inge Johansson Kalmar BK 1 - 2 Halmstad 1969-01-31
59 Kjell Lindblad BK Primo 0 - 5 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 1/2
58 Thomas Svensson Oxelösunds BK W TKO 3 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/4
57 Kjell Sandström Piteå IF W TKO 2 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/8
56 Håkan Thureby IFK Linköping 3 - 0 Halmstad 1967-01-29
55 Knud Jörgensen (m) [DEN] 3 - 0 Kristianstad 1967-01-15
54 Anton Nielsen Bispebjerg BK, DEN KO 3 Halmstad 1967-01-06
53 Christer Cornbäck Redbergslids BK /Pressen W TKO 3 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
52 Christer Cornbäck Redbergslids BK 2 - 1 Göteborg 1966-09-22
51 Roger Holte BK Pugilist, NOR W TKO 1 Varberg 1966-07-22
50 Lars Nilsson (obk) Oskarshamns BK KO 2 Halmstad 1966-02-04. Final Sydsvenska
49 Branko Mikek Narva BK 0 - 3 Halmstad 1966-01-06
48 Ilmo Lindqvist FIN 2 - 1 Stockholm 1965-12-06 Landskamper 1965 SWE-FIN 4-6
47 Kjell Lindblad BK Allians 3 - 0 Malmö 1965-11-26
46 Branko Mikek Narva BK 2 - 3 Uppsala 1965-10-15
45 John Rasmussen Valby IK, DEN W TKO 1 Båstad 1965-07-14
44 Josip Treanj GAK Enighet 5 - 0 Värnamo 1965-02-28. Final Sydsvenska
43 Ulf Jönsson Landskrona BK KO 1 Värnamo 1965-02-28 1/2 Sydsvenska
42 Lars Risberg BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1965-02-21 SM 1965 1/2
41 Odd Andersen Sp.09, NOR 2 - 1 Halmstad 1965-01-06
40 Jörgen Poulsen Valby IK, DEN 0 - 3 Lund 1964-12-18
39 Niels Bak Nielsen BK Kvik, DEN 0 - 3 Frederiksvaerk, DEN 1964-12-13
38 Branko Mikek Narva BK 0 - 3 Varberg 1964-11-15
37 Erhard Kriegisch HBC Heros, FRG 2 - 1 Halmstad 1964-11-01
36 Bo Pettersson Redbergslids BK L TKO 2 Stockholm 1964-03-03 SM 1964 SM-final
35 Sören Eriksson BK Köping 4 - 1 Stockholm 1964-03-01 SM 1964 1/2
34 William Netzén Värnamo BK 2 - 1 Trelleborg 1964-02-09. Final Sydsvenska
33 Gilbert Göransson Flottans IF 3 - 0 Trelleborg 1964-02-09 1/2 Sydsvenska
32 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Helsingborg 1964-01-12
31 John Fuller Djurgårdens IF 2 - 1 Halmstad 1964-01-05
30 Zbigniew Szymaniak [POL] L TKO 3 Norrköping 1963-02-15
29 Leif Nielsen Aarhus AK, DEN W TKO 3 Halmstad 1963-01-06
28 Paul Jörgensen Uddevalla BK W TKO 3 Uddevalla 1962-12-07
27 Roger Holte BK Pugilist, NOR KO 3 Halmstad 1962-11-30
26 Knud Sörensen Viborg AK, DEN KO 3 Viborg, DEN 1962-11-10
25 Knud Sörensen Viborg AK, DEN W Dsq Trollhättan 1962-11-02
24 Hans Thomsén Hisingens BK 0 - 3 Göteborg 1962-10-04
23 Gunnar Johansson (aif) Stockholms AIF L KO 2 Stockholm 1962-03-05 SM 1962 1/2
22 Bengt Granlund Årsta BK W Dsq 3 Stockholm 1962-03-04 SM 1962 1/4
21 Lars Berntsen NOR-jun 3 - 0 Oslo, NOR 1962-02-18 SWE (j)-NOR (j) 7-3
20 Ilmo Lindqvist FIN-jun 1 - 2 Vasa, FIN 1962-01-21 SWE (j)-FIN (j) 5-5
19 Rolf Lundström BK Örnen KO 2 Stockholm 1962-01-12. Final Mellansvenska
18 Ulf Neselius BK Örnen 3 - 2 Stockholm 1962-01-12 1/2 Mellansvenska
17 Tom Bogs CIK, DEN 1 - 2 Halmstad 1962-01-06
16 Holger Daun Visby AIK 3 - 2 Stockholm 1961-11-21. JSM-final
15 Seved Lundberg Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1961-11-21 1/2 JSM
14 Per-Arne Karlsson Årsta BK W TKO 2 Stockholm 1961-11-20 1/4 JSM
13 Hans Nyberg BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1961-11-19 1/8 JSM
12 Rolf Paulsson BK Höjden 2 - 1 Uppsala 1961-10-20
11 Willy Holmberg BK Akilles 0 - 3 Uppsala 1961-09-28
10 Fredrik Schrepser BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1961-09-08
9 Hans Nyberg Skuru IK KO 2 Stockholm 1961-04-12 Final Nybörjarnas
8 Holger Daun Visby AIK KO 3 Stockholm 1961-04-11 1/2 Nybörjarnas
7 Krister Swälars IF Linnéa 5 - 0 Stockholm 1961-04-10 1/4 Nybörjarnas
6 Lars Lindqvist Stockholms AIF 1 - 2 Uppsala 1961-03-10
5 Risto Sipilä BK Sparta 2 - 1 Uppsala 1961-02-17
4 Jimmy Tillberg BK Örnen 3 - 0 Uppsala 1961-01-19
3 Arne Feretti Skövde AIK 0 - 3 Stockholm 1959-04-07 1/2 Nybörjarnas
2 Rolf Kjell Stockholms AIF W TKO 3 Stockholm 1959-04-06 1/4 Nybörjarnas
1 Malte Nyberg BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1959-04-05 1/8 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

Född i Hjöring, Danmark. Började boxas 1959.
1961 Nybörjarmästare.
1961 Juniormästare.
1962 Mellansvensk mästare.
1965-1966, 1971 Sydsvensk mästare.
1964 SM-Silver.
Pedersen Martin Martin Pedersen som Lotfi Ayeds överman.