Majid Jelili

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1976-12-21
Död:
Klubb: Bro IK, Tensta BK (Stockholm), Stenhagens Kamratklubb (Uppsala), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1999, 2000-2001-2002-2003 SM-Guld
Landskamper: 16 (13-3)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: 4 (2-2); 2001 VM-Brons.
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
86 Viorel Simion ROM 25 - 37 Göteborg 2004-04-20 OS-kval
85 Konstantin Kupatadze GEO 18 - 36 Pula, CRO 2004-02-20 EM 2004 1/16
84 Alexandr Komarenko RUS 3 - 0 Stockholm 2003-11-23 Landskamper 2003 SWE-RUS 4-3
83 Benoit Gaudet CAN 7 - 20 Cork, IRL 2003-11-06 Int turn
82 Johnny Vasquez USA 3 - 0 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
81 Dmytro Lagno [UKR] 14 - 10 Tallin, EST 2003-09-28 Final Karl Lehmann
80 Guillaume Freinos [FRA] 24 - 13 Tallin, EST 2003-09-27 Karl Lehmannturn.
79 Gennadij Kovalev [RUS] 12 - 4 Tallin, EST 2003-09-26 Karl Lehmannturn.
78 David Mulholland ENG 38 - 14 Strasbourg, FRA 2003-06-14 Final EU-mästerskapet
77 Ahmet Turan TUR 26 - 21 Strasbourg, FRA 2003-06-13 1/2 EU-mästerskap
76 Bashir Hassan Malmö BK 17 - 14 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
75 Orestis Saridis GRE 3 - 0 Stockholm 2003-03-24 Landskamper 2003 SWE-GRE 5-5
74 Peter Liggins London, ENG W TKO 1 Stockholm 2003-03-20 Stockholm-London 4-2
73 Jyri Naskali FIN 3 - 0 Skärholmen 2002-12-16 Landskamper 2002 SWE-FIN 4-4
72 Lloyd Ottie London, ENG W TKO 4 Göteborg 2002-10-25 "Gbg"-London 6-1
71 Andrejs Ahmetovs [LAT] 13 - +13 Tallin, EST 2002-09-29 Final Karl Lehmann
70 Danas Peciukonis [LTU] 20 - 5 Tallin, EST 2002-09-28 1/2 Karl Lehmann
69 Jevgenij Zemljakov [EST] 25 - 7 Tallin, EST 2002-09-27 1/4 Karl Lehmann
68 Oleg Jefimovitj UKR L TKO 4 Perm, RUS 2002-07-15 EM 2002 1/8
67 Gyorgy Farkas HUN 27 - 11 Perm, RUS 2002-07-12 EM 2002 1/16
66 Alexej Tisjenko RUS 3 - 0 Stockholm 2002-04-29 Landskamper 2002 SWE-RUS 3-6
65 Rikard Lundby IF Linnéa 30 - 12 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
64 Vitali Tajbert [GER] 12 - 18 Halle 2002-03-09 Final Chemie
63 Rencise Perez [CUB] 13 - 12 Halle, GER 2002-03-07 Chemie
62 Mehdi Siouane FRA 3 - 0 Norrköping 2002-01-13 Landskamper 2002 SWE-FRA 6-4
61 Paolo Zanelli ITA 3 - 0 Västerås 2001-12-03 Landskamper 2001 SWE-ITA 6-3
60 Rencise Perez [CUB] 6 - 17 Brisbane, AUS 2001-09-09 Final Goodwill Games
59 Sergej Pulkevitj [RUS] 16 - 15 Brisbane, AUS 2001-09-06 1/2 Goodwill Games
58 Galib Jafarov KZK 18 - 30 Belfast, GBR 2001-06-08 VM 2001 1/2
57 Krzysztof Szot POL 28 - 15 Belfast, GBR 2001-06-07 VM 2001 1/4
56 Gyula Kate HUN 41 - 25 Belfast, GBR 2001-06-06 VM 2001 1/8
55 Jadgar Abdulla DEN 2 - 1 Stockholm 2001-04-02 Landskamper 2001 SWE-DEN 4-5
54 Vitali Tajbert Velberter BC, GER Draw Velbert, FRG 2001-03-17 2.Bundesliga
53 Boris Georgiev [BUL] 5 - 9 Halle, GER 2001-03-10 Final Chemie
52 Juho Tolppola Viipurin Nyrkkeilijät, FIN 9 - 8 Halle, GER 2001-03-09 1/2 Chemie
51 Jörgen Demin [GER] 20 - 6 Halle, GER 2001-03-08 1/4 Chemie
50 Oleg Jefimovitj [UKR] 11 - 10 Halle, GER 2001-03-07 1/8 Chemie
49 Mohamed Saberi Upsala IF W TKO 2 Uppsala 2001-02-18 SM 2001 SM-final
48 Shadi Hamsho BK Fox 16 - 8 Uppsala 2001-02-16 SM 2001 1/2
47 Gabriel Hencz BCC 94, GER 1 - 2 Chemnitz, GER 2001-01-13 2.Bundesliga
46 Jani Koski FIN 3 - 0 Västerås 2000-12-11 Landskamper 2000 SWE-FIN 7-4
45 Andrej Litjik [UKR] 7 - 11 Warsawa, POL 2000-10-27 1/2 Feliks Stamm
44 Giedrius Vasilevskas [LTU] 12 - 2 Warsawa, POL 2000-10-25 1/4 Feliks Stamm
43 Reidar Walstad Trym IL, NOR 14 - 5 Gävle 2000-10-01 Final Gefle Dagblad
42 John-Erik Käck Tensta BK 3 - 0 Stockholm 2000-09-16 Narva 70 år
41 Paul King SCO 3 - 0 Stockholm 2000-04-10 Landskamper 2000 SWE-SCO 8-1
40 Jesus Ruiz Rivera Ystad 22 - 4 Göteborg 2000-02-20 SM 2000 SM-final
39 Rikard Lundby IF Linnéa 12 - 9 Göteborg 2000-02-17 SM 2000 1/2
38 Murad Tridi FRA W TKO 4 Stockholm 2000-01-24 Landskamper 2000 SWE-FRA 2-7
37 Robert Sictorness [ENG] 5 - 0 Stockholm 1999-11-20 SBF 80 år
36 Rachid Bouaita FRA 3 - 8 Bukarest, ROM 1999-11-04* 1/2 Gyllene Bältet [OS-kval]
35 Sergio Spatafora ITA 6 - 3 Bukarest, ROM 1999-11-03 1/4 Gyllene Bältet [OS-kval]
34 Aleksandar Jelacic YUG 4 - 1 Bukarest, ROM 1999-11-01 1/8 Gyllene Bältet [OS-kval]
33 Rikard Lundby IF Linnéa 23 - 19 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO
32 Tapio Spets Turun Jyry, FIN W TKO 3 Gävle 1999-09-25 1/2 Gefle Dagblad BO
31 Kamil Dzjamalutinov RUS 1 - 3 Houston, USA 1999-08-21 VM 1999 1/16
30 Damien McKenna IRL 9 - 5 Dublin, IRL 1999-04-30 Landskamper 1999 SWE-IRL 7-3
29 Rikard Lundby BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1999-04-25 Mellansvenska
28 Patrick Bogere Angered BC 10 - 7 Köping 1999-02-28 SM 1999 SM-final
27 Rikard Lundby BK Örnen 11 - 7 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
26 Kadri Salim Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1999-02-14
25 Ramazan Paliani TUR 2 - 14 Stockholm 1999-01-18 Landskamper 1999 SWE-TUR 5-7
24 Joni Järvinen FIN 3 - 0 Uppsala 1998-12-07 Landskamper 1998 SWE-FIN 7-5
23 Thomas Ljungberg IFK Umeå 7 - 6 Göteborg 1998-11-01 Final Göteborg BO
22 Martin Kristjansen Slagelse BK, DEN +7 - 7 Göteborg 1998-10-31 1/2 Göteborg BO
21 Frank Mtabingwa Timrå BK 6 - 13 Stockholm 1998-02-28 SM 1998 1/2
20 Thomas Ljungberg IFK Umeå 9 - 3 Stockholm 1998-02-27 SM 1998 1/4
19 Reidar Walstad Trym IL, NOR 4 - 9 Oslo, NOR 1998-01-30 1/2 Norway BC
18 Frank Mtabingwa Timrå BK 0 - 3 Skuru 1998-01-24 1/2 Skuru BO
17 Salem Bouaita FRA 41 - 56 Eu, FRA 1997-05-10 Landskamper 1997 SWE-FRA 4-7
16 Kadri Salim Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1997-04-21 Tensta BK 3 år
15 Rateb Noori Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1997-03-17 Bronco Cup
14 Kadri Salim Stockholms AIF 6 - 12 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
13 Frank Mtabingwa Timrå BK 8 - 2 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
12 Patrik Eliasson TiFa BC W TKO 2 Norrköping 1997-02-21 SM 1997 1/4
11 Joni Turunen FIN 5 - 12 Stockholm 1996-12-09 Landskamper 1996 SWE-FIN 6-6
10 Frank Mtabingwa Timrå BK 7 - +7 Gävle 1995-03-06 SM 1995 SM-final
9 David Nordangård Narva BK 0 - 3 Stockholm 1995-01-29
8 Francisco Berril BK Roslagsbjörnen 3 - 0 Stockholm 1994-11-27
7 Patrik Risan NOR-jun 15 - 22 Tönsberg, NOR 1994-03-26 1/2 NM (j)
6 Eskender Tesfai BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1994-01-22
5 Santiago Nieva Hisingens BK 9 - 16 Falun 1993-12-12 JSM-final
4 Andreas Söderström Timrå BK 29 - 11 Falun 1993-12-11 1/2 JSM
3 Fardi Bessik Rinkeby Int 0 - 3 Stockholm 1993-03-14 Bronco Cup
2 Daniel Silfver BK Köping 2 - 1 Stockholm 1993-01-31
1 Fardi Bessik Rinkeby Int 0 - 3 Stockholm 1992-04-27 Mellansvenska
Sammanfattande statistik
1993 JSM-Silver.
1995, 1997 SM-Silver.
2001 Silver Chemie (Halle).
2003 Guld EU-mästerskapet.
Tävlade i tyska 2.Bundesliga för Box Team Halle.
Stor Grabb nr 129