Leon Chartoi

Tävlade tidigare som Löma Ahmadov

Vikt: 69, 75 kg
Född: 1989-09-06
Död:
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm), Narva BK (Stockholm), Haga Kampsportförening (Stockholm), Hammarby IF (Stockholm). Under namnet Löma Ahmadov tävlade han för I 19 IF (Luleå), BK Rapid (Västerås), Skarpnäcks BK (Stockholm).
SM: 2010-2011, 2014-2015 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2010, 2015-2016 NM-Guld
EM:
VM:
OS:
Professionell: Debut 2017-09-30. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
125 Abdulridha Waheed IRQ L TKO 2 Baku, AZE 2016-06-21 1/8 OS-kval
124 Nick Frese THA 3 - 0 Baku, AZE 2016-06-20 1/16 OS-kval
123 Lay Kalenga Mishika BEL 0 - 3 Samsun, TUR 2016-04-10 1/16 OS-kval
122 Martin Larsen NOR 3 - 0 Göteborg 2016-03-27 NM 2016 NM-final
121 Ritti Dayson DEN 3 - 0 Göteborg 2016-03-26 NM 2016 1/2
120 Vitali Bandarenka [BLR] 1 - 2 Helsingfors, FIN 2016-03-11 1/4 Gee-Bee
119 Damian Biacho Bolequia [ESP] 0 - 3 Sofia, BUL 2016-02-24 1/8 Strandja
118 Tomasz Jabloński POL 1 - 2 Samokov, BUL 2015-08-10 EM 2015 1/8
117 Victor Carapcevschii MLD 3 - 0 Samokov, BUL 2015-08-08 EM 2015 1/16
116 Vladislav Voitaljuk UKR 0 - 3 Baku, AZE 2015-06-18 1/16 EuroGames
115 Arsen Rizun [UKR] 0 - 3 Kaunas, LIT 2015-05-20 1/4 Algirdas Socikas
114 Oliver Flodin Vaggeryds BK 3 - 0 Tidaholm 2015-05-10 SM 2015 SM-final
113 Ahmed Rossi Narva BK 2 - 1 Tidaholm 2015-05-09 SM 2015 1/2
112 Dmitri Tretjak Kotkan Vo, FIN 3 - 0 Belgrad, SRB 2015-04-26 Final Belgrad
111 Vladimir Lengal [CZE] 3 - 0 Belgrad, SRB 2015-04-25 1/2 Belgrad
110 Daniel Barton St Joseph's, WAL 2 - 1 Belgrad, SRB 2015-04-24 1/4 Belgrad
109 Dmitri Tretjak Tammerfors, FIN 3 - 0 Stockholm 2015-04-11 Stockholm-Tammerfors 4-2
108 Ilari Kujala FIN 2 - 1 Tammerfors, FIN 2015-03-29 NM 2015 NM-final
107 Martin Larsen NOR KO 1 Tammerfors, FIN 2015-03-28 NM 2015 1/2
106 Reuben Arrowsmith Kings Heath BC, ENG 2 - 1 Tallin, EST 2015-03-21 Final Olümpiakinnas
105 Lev Burlaka [EST] 3 - 0 Tallin, EST 2015-03-20 1/2 Olümpiakinnas
104 Dmitri Tretjak Kotkan Vo, FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 2015-03-13 1/4 GeeBee
103 Ahmed Rossi Narva BK 1 - 2 Halmstad 2015-02-22
102 Giuseppe Perugino ITA 3 - 0 Jönköping 2015-01-31 Landskamper 2015 SWE-ITA 6-3
101 Ulugbek Chakberdjev [UZB] 0 - 3 Belojarskij, RUS 2014-12-04 1/8 Petroleum Cup
100 Vladislav Voitaljuk [UKR] 1 - 2 Vrnjacka Banja, SER 2014-11-29 1/2 Gyllene Handsken
99 Iljas Akmataljev [KGZ] 0 - 3 Groznyj, RUS 2014-10-15
98 Raffaele Munno ITA 1 - 2 Neapel, ITA 2014-09-13 Landskamper 2014 SWE-ITA 3-5
97 Giuseppe Perugino ITA L Marina di Grosseto, ITA 2014-09-11 Landskamper 2014 SWE-ITA 5-5
96 Egidijus Vaitkevicius [LTU] W Klaipeda, LTU 2014-06-07 Final Amber Gloves
95 Salvatore Cavallaro ITA 0 - 3 Vaggeryd 2014-05-24 Landskamper 2014 SWE-ITA 4-5
94 Josef Attanjaoui Rein 03, GER 0 - 3 Kaunas, LIT 2014-05-14 1/4 Algirdis Socikas
93 Loran Batti Upsala IF 3 - 0 Stockholm 2014-05-02
92 Amir Smesem Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 SM-final
91 Loran Batti Upsala IF W Göteborg 2014-04-12 SM 2014 1/2
90 Öyvind Holden B-30, NOR 3 - 0 Askim, NOR 2014-03-16 Final Askim BO
89 Vegard Jakobsen B-30, NOR 3 - 0 Askim, NOR 2014-03-15 1/2 Askim BO
88 Rocco Wadell Timrå BK 3 - 0 Timrå 2014-03-02 Final Mattias Minne
87 Amir Smesem Hisingens BK 0 - 3 Växjö 2014-02-23 Final Värend BO
86 Farboud Sadegh-Nejad Tensta BK 3 - 0 Växjö 2014-02-22 1/2 Värend BO
85 Benjamin Jones Royal Navy, ENG 1 - 2 Malmö 2014-02-08 1/2 Malmö BO
84 Patrick Wojcicki GER 11 - 12 Baku, AZE 2011-10-02 VM 2011 1/16
83 Konstantin Snigour ISR 19 - 11 Baku, AZE 2011-09-29 VM 2011 1/32
82 Vasili Belous [MDA] 5 - 13 Breceni, MDA 2011-08-25 Int turn
81 Adriani Vastine FRA 14 - 16 Ankara, TUR 2011-06-17 EM 2011 1/16
80 Carlos Banteur [CUB] 7 - 13 Havanna, CUB 2011-06-06 Final Cordova
79 Endri Saavedra [VEN] 24 - 13 Havanna, CUB 2011-06-05 1/2 Cordova
78 Ussene Djambo [MOZ] 26 - 3 Havanna, CUB 2011-06-04 Cordova
77 Slawa Kerber [GER] 15 - 19 Halmstad 2011-05-08 Int Round Robin
76 Salah Nazar Taha Morgongåva BK 14 - 6 Halmstad 2011-05-07 Int Round Robin
75 Sharif Avdaljan IFK Linköping 12 - 6 Halmstad 2011-05-06 Int Round Robin
74 Anthony Ogogo [ENG] 4 - 5 Helsingfors, FIN 2011-04-08 GeeBee
73 Aribi Tjakajev [AUT] 5 - 2 Helsingfors, FIN 2011-04-07 GeeBee
72 Stephan Alms DEN 4 - 10 Lahtis, FIN 2011-03-26 NM 2011 1/2
71 Ben Bodilla Hammarby IF 3 - 0 Halmstad 2011-03-05 Final Halmstad BC
70 Marcin Piejek PKB Poznan, POL W TKO 1 Kungälv 2011-02-25 BK Kungälv 30 år
69 Anthony Yigit Skarpnäcks BK 11 - 4 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 SM-final
68 Areadom Abraha Majornas BK 23 - 2 Sundsvall 2011-02-05 SM 2011 1/2
67 José Martinez Kungshamns BK W Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 1/4
66 Iman Aghapoor Partille SK 19 - 1 Sundsvall 2011-02-03 SM 2011 1/8
65 Areadom Abraha Majornas BK 18 - 2 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO
64 Anthony Fowler ENG 3 - 0 Haninge 2011-01-14 Landskamper 2011 SWE-ENG 7-5
63 Henri Kekäläinen FIN 3 - 0 Stockholm 2010-12-11 Landskamper 2010 SWE-FIN 6-4
62 Robson Andrade [BRA] W Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-27 Int round robin
61 Myke Carvalho [BRA] 8 - 11 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-26 Int round robin
60 David Laurenco [BRA] W Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-25 Int round robin
59 Brian Castano [ARG] 9 - 12 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-22 Int round robin
58 Amir Smesem Hisingens BK 4 - 1 Angered 2010-11-07 Final ABC
57 Ibragim Israelov Botkyrka BK 2 - 1 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
56 Adriani Vastine [FRA] 0 - 6 Tammerfors, FIN 2010-10-15 Tammerfors
55 Marzoug Thameur [TUN] 7 - 3 Tammerfors, FIN 2010-10-14 Tammerfors
54 Suro Ismailov Igelfors IF 3 - 0 Gävle 2010-09-26 Final Falken Cup
53 Mathias Sköld Bålsta BK W TKO 3 Gävle 2010-09-25 1/2 Falken Cup
52 Alexis Vastine FRA 2 - 7 Moskva, RUS 2010-06-08 EM 2010 1/4
51 Martin Svoboda CZE 10 - 5 Moskva, RUS 2010-06-06 EM 2010 1/8
50 Anders Tanneby Majornas BK 25 - 5 Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
49 Areadom Abraha Majornas BK 23 - 3 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 1/2
48 Rasmus Ellertsson Kristianstads BK W TKO 3 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 1/4
47 Mihail Kiiski FIN 9 - 4 Oslo, NOR 2010-03-21 NM 2010 NM-final
46 Kasper Iversen DEN 12 - 6 Oslo, NOR 2010-03-20 NM 2010 1/2
45 Balazs Bacskai Vasas-Süllös BC, HUN 0 - 6 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-11 Grand Prix
44 Amine Meslini [TUN] 9 - 0 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-10 Grand Prix
43 James McDonagh [IRL] 3 - 0 Göteborg 2010-03-05
42 Jason Rogers Royal Navy, ENG 3 - 0 Rinkeby 2010-02-28 Final RTBO
41 Meseret Bede BK Dalen 3 - 0 Rinkeby 2010-02-27 1/2 RTBO
40 Callum Smith ENG 1 - 2 Basingstoke, ENG 2010-02-19 Landskamper 2010 SWE-ENG 2-4
39 Fred Evans WAL 2 - 1 Stockholm 2010-01-28 Landskamper 2010 SWE-ENG 5-4
38 Eduard Ambartsumyn [ARM] 4 - 7 Chanty-Mansijsk, RUS 2009-12-18 Petroleum Cup
37 Mihail Kiiski FIN 1 - 2 Kankaanpää, FIN 2009-11-28 Landskamper 2009 SWE-FIN 6-4
36 Dmitrij Solomjanko [RUS] 2 - 6 Tammerfors, FIN 2009-10-17 Tammerfors
35 Maxim Kiiski Tampereen TN, FN 3 - 1 Tammerfors, FIN 2009-10-16 Tammerfors
34 Taras Shelestyuk UKR 3 - 10 Milano, ITA 2009-09-03 VM 2009 1/32
33 Stephan Danyo Van´t Hof, NED 5 - 6 Dublin, IRL 2009-08-02 Round Robin
32 Boturjon Mahmudov [UZB] 6 - 5 Dublin, IRL 2009-07-31 Round Robin
31 Kahaber Jvania [GRG] 2 - 6 Kaunas, LTU 2009-05-15 1/2 Algirdas Socikas
30 Torben Keller DEN 13 - 28 Aabybro, DEN 2009-04-05 NM 2009 NM-final
29 Kasper Iversen DEN 22 - 12 Aabybro, DEN 2009-04-04 NM 2009 1/2
28 Eduard Spakov [LTU] 2 - 7 Warszawa, POL 2009-03-26 Feliks Stamm
27 Evgenij Borisov [BUL] 1 - +1 Plovdiv, BUL 2009-02-26 1/4 Strandja
26 Craig Dixon ENG 1 - 2 Kalmar 2009-01-24 Landskamper 2009 SWE-ENG 6-3
25 Nikolai Kodin FIN 1 - 2 Kristianstad 2008-12-06 Landskamper 2008 SWE-FIN 8-3
24 Nordine Samoudi [FRA] 3 - 8 Tammerfors, FIN 2008-10-18 1/2 Tammer
23 Matthew McAllister [SCO] 9 - 7 Tammerfors, FIN 2008-10-17 1/4 Tammer
22 Yasser Abdo Iriba Narva BK 1 - 4 Stockholm 2008-10-05
21 Henrik Nilsson BK Falken 3 - 0 Stockholm 2008-09-28 Final Falken Cup
20 Henrik Gisholt Oslo BK, NOR 3 - 0 Gävle 2008-09-27 1/2 Falken Cup
19 Siavash Saberian Tensta BK 3 - 0 Gävle 2008-09-26 1/4 Falken Cup
18 Omar Mamethsajev TKM 4 - 6 Istanbul, TUR 2008-06-10 1/8 Ahmet Cömert
17 Jan Romanovskis [LTU] 8 - 19 Kaunas, LTU 2008-05-15 1/4 Algirdas Socikas
16 Karlo Tabaghua Växjö BK 18 - 22 Boden 2008-04-26 SM 2008 1/2
15 Mohammed Semmo Angered BC 14 - 7 Boden 2008-04-24 SM 2008 1/4
14 Boris Katalinic CRO 3 - 12 Athen, GRE 2008-04-09 1/4 OS-kval
13 Erik Kuzenin EST 12 - 3 Athen, GRE 2008-04-08 1/8 OS-kval
12 Patrick Nielsen DEN 3 - 2 Lund 2008-03-30 Final NM (j)
11 Stian Sundseth NOR W TKO 3 Lund 2008-03-29 1/2 NM (j)
10 Marcin Legowski Hetman Bialystok, POL 10 - 19 Warzawa, POL 2008-03-13 1/4 Feliks Stamm
9 Jesper Schinkler Haninge BK 3 - 0 Rinkeby 2008-03-02 Final RTBO
8 Jahova/Ossman N'tuve Angered BC/Göteborg 1 - 2 Göteborg 2008-02-17 Göteborg-Stockholm 5-4
7 Mohammed Semmo Angered BC 20 - 11 Stockholm 2008-02-03 JSM-final
6 Christopher Nyman Kristianstads BK W TKO 2 Stockholm 2008-02-02 1/2 JSM
5 Roman Pichyhin BK Hammaren 29 - 1 Stockholm 2008-02-01 1/4 JSM
4 Serik Sapijev [KAZ] 5 - 24 Sheffield, ENG 2008-01-20 Int turn
3 Kramou Hamza [ALG] 13 - 21 Tammerfors, FIN 2007-12-14 Tammerfors
2 Mohammed Semmo Angered BC/Göteborg 3 - 2 Stockholm 2007-11-11 Stockholm-Göteborg
1 Magnus Åkerman BK Fox 1 - 2 Angered 2007-11-03 ABC (j)
Sammanfattande statistik

Född i Tjetjenien.
Tävlade tidigare under namnet Löma Ahmadov.
2008 JSM-Guld.
2008 Guld Nordiska juniormästerskapet.
2009 NM-Silver.