147 (117-30)
Vikt: Lätt weltervikt, WelterviktMotståndare | Klubb/nation | Resultat | Ort, Land | Datum | Tävling | Kommentar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
142 | Grahame Cheney | AUS | 0 - 5 | Seoul, KOR | 1988-09-29 | OS 1988 Seoul | 1/2 |
141 | Humberto Rodriguez | MEX | KO 1 | Seoul, KOR | 1988-09-27 | OS 1988 Seoul | 1/4 (1:27) |
140 | Howard Grant | CAN | 4 - 1 | Seoul, KOR | 1988-09-25 | OS 1988 Seoul | 1/8 |
139 | Ahmad Mayez Khanji | SYR | 4 - 1 | Seoul, KOR | 1988-09-23 | OS 1988 Seoul | 1/16 |
138 | Handhal Al-Harithy | OMA | W TKO 1 | Seoul, KOR | 1988-09-19 | OS 1988 Seoul | 1/32 (2:30) |
137 | Joseph Maiwe | [TAN] | 0 - 3 | Huddinge | 1988-08-07 | ||
136 | Marian Wizbar | Igloopol Debica, POL | 0 - 5 | Athen, GRE | 1988-06-26* | 1/2 Akropolis Cup | |
135 | Reino van der Hoek | [NED] | 5 - 0 | Athen, GRE | 1988-06-25* | 1/4 Akropolis Cup | |
134 | Mark Elliot | GKN Sankey, ENG | 2 - 3 | Ottawa, CAN | 1988-06-02 | 1/8 Canada Cup | |
133 | Sören Söndergaard | DEN | 1 - 4 | Roskilde, DEN | 1988-03-27 | NM 1988 | NM-final |
132 | Sören Rommelhoff | DEN | 5 - 0 | Roskilde, DEN | 1988-03-26 | NM 1988 | 1/2 |
131 | Tony Fortes Santos (Persson) | BK Falken | 5 - 0 | Göteborg | 1988-03-07 | SM 1988 | SM-final |
130 | Henrik Eversholt | Häljarps AIS | W TKO 1 | Göteborg | 1988-03-06 | SM 1988 | 1/2 |
129 | Milo Perevic | [GER] | W TKO 2 | Malmö | 1988-01-18 | ||
128 | Sören Antman | BK Falken | 4 - 1 | Stockholm | 1988-01-12 | Final SBO | |
127 | Jan Nyholm | HeNy, FIN | W w.o | Stockholm | 1988-01-10 | 1/2 SBO | |
126 | Mille Markovic | Puma IF | 5 - 0 | Stockholm | 1988-01-09 | 1/4 SBO | |
125 | Vesa Wallden | Lahden Laaki, FIN | L KO 3 | Köpenhamn, DEN | 1987-11-28 | 1/2 Copenhagen Cup | |
124 | Manuel Sierra | [ESP] | W TKO 3 | Köpenhamn, DEN | 1987-11-27 | 1/4 Copenhagen Cup | |
123 | Goran Sosic | [YUG] | KO 1 | Haninge | 1987-11-16 | SWE sel-Montenegro 9-1 | |
122 | Svetosar Detjev | Cherno Morets, BUL | 3 - 0 | Stockholm | 1987-11-09 | Bagarns minne | |
121 | Svetosar Detjev | Cherno Morets, BUL | 5 - 0 | Sundsvall | 1987-11-02* | ||
120 | Vasilij Sjisov | URS | 0 - 5 | Turin, ITA | 1987-06-03 | EM 1987 | 1/4 |
119 | Patrick Mutti | SUI | 5 - 0 | Turin, ITA | 1987-05-30 | EM 1987 | 1/8 |
118 | Bård Trones | Bergen Sparta, NOR | 5 - 0 | Timrå | 1987-04-24 | ||
117 | Branislav Babic | Banja Luka, YUG | W TKO 2 | Karlstad | 1987-04-17 | ||
116 | Ivan Vasovcak | Dukla Prag, TCH | 2 - 1 | Malmö | 1987-03-18 | ||
115 | Bogomil Alexandrov | [BUL] | 2 - 3 | Mestre, ITA | 1987-03-12 | 1/2 Trofeo Italia | |
114 | Vedat Özsoy | [TUR] | 4 - 1 | Mestre, ITA | 1987-03-11 | 1/4 Trofeo Italia | |
113 | Abdelhakim Kolli | [ALG] | 5 - 0 | Mestre, ITA | 1987-03-09 | 1/8 Trofeo Italia | |
112 | Martin Kitel | Häljarps AIS | 4 - 1 | Stockholm | 1987-03-02 | SM 1987 | SM-final |
111 | Conny Olausson | Säffle BK | 5 - 0 | Stockholm | 1987-03-01 | SM 1987 | 1/2 |
110 | Roberto Welin | GAK Enighet | 5 - 0 | Stockholm | 1987-02-28 | SM 1987 | 1/4 |
109 | Benny Wadell | Timrå BK | KO 2 | Stockholm | 1987-02-27 | SM 1987 | 1/8 |
108 | Hristo Kovatjev | [BUL] | 1 - 4 | Stockholm | 1987-01-11 | 1/2 SBO | |
107 | Nick Rupa | [CAN] | 5 - 0 | Stockholm | 1987-01-10 | 1/4 SBO | |
106 | Roberto Welin | GAK Enighet | 5 - 0 | Stockholm | 1987-01-09 | 1/8 SBO | |
105 | Keijo Pyykkö | FIN | L TKO 3 | Helsingfors, FIN | 1986-12-07 | Landskamper 1986 | SWE-FIN 4-6 |
104 | Mark Lanton | [USA] | 3 - 0 | Stockholm | 1986-11-24 | ||
103 | Jan Pedersen (w) | Korsör ABK, DEN | 3 - 0 | Oskarshamn | 1986-11-07 | ||
102 | Kennedy Munika | [KEN] | 1 - 2 | Lidköping | 1986-11-03 | ||
101 | Veli-Matti Nopanen | RoRe, FIN | 3 - 0 | Boden | 1986-10-27 | ||
100 | Joni Nyman | Porin NMKY, FIN | 1 - 4 | Tammerfors, FIN | 1986-10-17 | 1/2 Tammer | |
99 | Favuzi Hattab | [FRA] | 3 - 2 | Tammerfors, FIN | 1986-10-16 | 1/4 Tammer | |
98 | Frank Liles | Team Goldens Gloves, USA | 2 - 1 | Stockholm | 1986-09-29 | Stockholm-Team Golden Gloves 1-8 | |
97 | Eduardo Correa | CUB | 0 - 5 | Reno, USA | 1986-05-08 | VM 1986 | 1/16 |
96 | Vesa Wallden | FIN | 1 - 4 | Helsingfors, FIN | 1986-03-22 | NM 1986 | 1/2 |
95 | Borislav Abadjev | Slavia Club, BUL | 1 - 4 | Venedig, ITA | 1986-03-16 | Final Trofeo Italia | |
94 | Ludovic Proto | VGA, FRA | 5 - 0 | Venedig, ITA | 1986-03-14* | 1/2 Trofeo Italia | |
93 | Harbi | [TUN] | 4 - 1 | Venedig, ITA | 1986-03-12* | 1/4 Trofeo Italia | |
92 | Mikael Sahlberg | Djurgårdens IF | 5 - 0 | Stockholm | 1986-03-03 | SM 1986 | SM-final |
91 | Stefan Sjöstrand | Narva BK | 3 - 2 | Stockholm | 1986-03-02 | SM 1986 | 1/2 |
90 | Jackson Bogere | Redbergslids BK | 5 - 0 | Stockholm | 1986-02-28 | SM 1986 | 1/4 |
89 | Derrick Rolon | USA | 0 - 3 | Malmö | 1986-02-03 | Landskamper 1986 | SWE-USA 2-7 |
88 | Per Arne Skau | Sp.09, NOR | 2 - 1 | Karlstad | 1986-01-20 | ||
87 | John Bosco Oduon | KEN | 2 - 1 | Strängnäs | 1985-11-11 | Landskamper 1985 | SWE-KEN 8-2 |
86 | Andrej Porebski | GKS Jastrzebie, POL | 5 - 0 | Katrineholm | 1985-11-06 | ||
85 | Howard Grant | Ring 83, CAN | 4 - 1 | Tammerfors, FIN | 1985-10-20 | Final Tammer | |
84 | Maved Muradian | [URS] | 4 - 1 | Tammerfors, FIN | 1985-10-19 | 1/2 Tammer | |
83 | Greg Gayle | [CAN] | 5 - 0 | Tammerfors, FIN | 1985-10-17 | 1/4 Tammer | |
82 | Vesa Wallden | Lahden Laki, FIN | 3 - 2 | Tammerfors, FIN | 1985-10-17 | 1/8 Tammer | |
81 | Frank Uller | BK Dacke | 2 - 1 | Stockholm | 1985-10-07 | ||
80 | John Baker | [ENG] | 3 - 0 | Enköping | 1985-08-22 | ||
79 | Vjateslav Janovski | URS | 0 - 5 | Budapest, HUN | 1985-05-30 | EM 1985 | 1/4 |
78 | Javid Aslam | NOR | 4 - 1 | Budapest, HUN | 1985-05-28 | EM 1985 | 1/8 |
77 | Tommy Snare | Hisingens BK | 5 - 0 | Malmö | 1985-03-11 | SM 1985 | SM-final |
76 | Martin Kitel | Häljarps AIS | 4 - 1 | Malmö | 1985-03-10 | SM 1985 | 1/2 |
75 | Martin Kitel | Häljarps AIS | 3 - 0 | Lund | 1985-02-17 | ||
74 | Jan Thielemann | DEN | 2 - 1 | Helsingborg | 1985-02-08 | Landskamper 1985 | SWE-DEN 4-6 |
73 | Kenneth Gould | USA | 3 - 0 | Stockholm | 1985-01-22 | Landskamper 1985 | SWE-USA 5-5 |
72 | Howard Grant | Ring 83 BC, CAN | 3 - 2 | Stockholm | 1985-01-14 | Final SBO | |
71 | Mehmet Demirkapi | TUR | W TKO 1 | Stockholm | 1985-01-13 | 1/2 SBO | |
70 | Hüsnü Cacan | AUT | W TKO 1 | Stockholm | 1985-01-12 | 1/4 SBO | |
69 | Tom Heiskanen | FIN | 3 - 0 | Helsingfors, FIN | 1984-12-16 | Landskamper 1984 | SWE-FIN 4-8 |
68 | Jyrki Eskelinen | FIN/Nordkalotten | 5 - 0 | Boden | 1984-12-12 | SWE sel-Nordkalotten 8-2 | |
67 | Michael Austin | [ENG] | 4 - 1 | Porsgrunn, NOR | 1984-12-09 | Final Norway BC | |
66 | Per Arne Skau | Sp.09, NOR | W TKO 2 | Porsgrunn, NOR | 1984-12-07 | 1/2 Norway BC | |
65 | Hee Jong Koh | KOR | L KO 2 | Tammerfors, FIN | 1984-10-20 | 1/2 Tammer | |
64 | Petjo Karabatakov | [BUL] | KO 1 | Tammerfors, FIN | 1984-10-18 | 1/4 Tammer | |
63 | Thomas Dale Artango | AUS | 1 - 4 | Santo Domingo, DOM | 1983-11-1x | 1/4 VM (j) | |
62 | Conny Olausson | BK Kalule | 5 - 0 | Katrineholm | 1983-11-06 | ||
61 | Kasem Barake | [ISR] | 0 - 5 | Tammerfors, FIN | 1983-10-20 | 1/4 Tammer | |
60 | Medko Jantsjev | [BUL] | W TKO 3 | Tammerfors, FIN | 1983-10-18 | 1/8 Tammer | |
59 | Conny Olausson | BK Kalule | W TKO 3 | Avesta | 1983-10-08 | ||
58 | Joni Nyman | Porin NMKY, FIN | L TKO 2 | Helsingfors, FIN | 1983-09-24 | SNL 60 år | |
57 | Mark Kelly | CAN-jun | 0 - 3 | Uppsala | 1983-09-19 | (j) SWE-CAN 0-10 | |
56 | Timo Hukkanen | FIN-jun | 0 - 5 | Köpenhamn, DEN | 1983-03-26 | 1/2 NM (j) | |
55 | Lumumba Nokrach | Majornas BK | 5 - 0 | Stockholm | 1983-03-07 | SM 1983 | SM-final |
54 | Stefan Magnusson | BK Fighter | 5 - 0 | Stockholm | 1983-03-06 | SM 1983 | 1/2 |
53 | Glenn Wadell | Timrå BK | KO 2 | Stockholm | 1983-03-05 | SM 1983 | 1/4 |
52 | Frode Nebelung | NOR-jun | W TKO 1 | Kristiansand, NOR | 1983-02-20 | (j) SWE-NOR 3-7 | |
51 | Juha Ollikainen | FIN-jun | 3 - 0 | Borlänge | 1983-01-16 | (j) SWE-FIN 2-9 | |
50 | Maurice Finney | [USA] | W TKO 2 | Stockholm | 1983-01-10 | Final SBO | |
49 | Ilmari Ikonen | TUL/FIN | 4 - 1 | Stockholm | 1983-01-08 | 1/2 SBO | |
48 | William Teague | [WAL] | 4 - 1 | Stockholm | 1983-01-07 | 1/4 SBO | |
47 | Tadeusz Wijas | GKS Jastrzebie, POL | 5 - 0 | Katrineholm | 1982-12-14 | Katrineholms BK 40 år | |
46 | Kenneth Marklund | IK Balder | 5 - 0 | Stockholm | 1982-12-06 | JSM-final [TKO 1] | |
45 | Magnus Andersson | IK Ymer | 5 - 0 | Stockholm | 1982-12-05 | 1/2 JSM [TKO 2] | |
44 | Rickard Himmerlid | Timrå BK | W TKO 2 | Stockholm | 1982-12-04 | 1/4 JSM | |
43 | Frej Andersen | BK Masen | 3 - 0 | Säter | 1982-11-21 | ||
42 | Salam Suberu (Stadig) | IK Balder | 5 - 0 | Eskilstuna | 1982-11-07 | Final Gyllene Smeden (j) | |
41 | Siegfried Mehnert | GDR | 0 - 5 | Schwerin, GDR | 1982-09-04* | 1/8 EM (j) | |
40 | Andreas Anton | [FRG] | 1 - 4 | Balatonfured, HUN | 1982-07-12 | Final Balaton cup (j) | |
39 | Kosicka | [HUN] | W TKO 2 | Balatonfured, HUN | 1982-07-10* | 1/2 Balaton Cup (j) | |
38 | Laszlo Lorentei | [HUN] | 5 - 0 | Balatonfured, HUN | 1982-07-08* | 1/4 Balaton Cup (j) | |
37 | Detlef Krause | [GDR] | L TKO 2 | Schwerin, GDR | 1982-04-20* | Schwein (j) | |
36 | Waldemar Duduc | Gwardia Białystok, POL | 1 - 4 | Bydgoszcz, POL | 1982-04-02* | Gazeta Pomorska | |
35 | Volker Lüders | [GDR] | 5 - 0 | Bydgoszcz, POL | 1982-04-01* | Gazeta Pomorska | |
34 | Roy M Hansen | NOR-jun | 3 - 0 | Avesta | 1982-02-14 | (j) SWE-NOR 5-6 | |
33 | Hannu Varis | FIN-jun | L TKO 3 | Helsingfors, FIN | 1982-01-18 | (j) SWE-FIN 2-9 | |
32 | Per-Ola Lindell | IFK Linköping | 5 - 0 | Kalmar | 1981-12-21 | JSM-final | |
31 | Frank Uller | BK Dacke | 5 - 0 | Kalmar | 1981-12-19 | 1/2 JSM | |
30 | Marcel Yman | Timrå BK | 4 - 1 | Kalmar | 1981-12-18 | 1/4 JSM | |
29 | Uwe Roegels | FRG-jun | 0 - 3 | Celle, FRG | 1981-11-28 | (j) SWE-FRG 2-8 | |
28 | Stefan Nilsson (ifl) | IF Linnéa | W TKO 1 | Eskilstuna | 1981-11-22 | Final Gyllene Smeden | |
27 | Barry Karlsson | BK Pugilist | W TKO 1 | Eskilstuna | 1981-11-21 | 1/2 Gyllene Smeden | |
26 | Mickey Hull | ENG-jun | 1 - 2 | London, ENG | 1981-11-09 | (j) SWE-ENG 1-7 | |
25 | Tommy Svendsen | Aarhus ABK, DEN | 5 - 0 | Raufoss, NOR | 1981-10-31 | Final Raufoss (j) | |
24 | Amelal Hassan | [NOR] | 5 - 0 | Raufoss, NOR | 1981-10-30 | 1/2 Raufoss (j) | |
23 | Peter Kärrlander | Narva BK | 3 - 0 | Stockholm | 1981-10-11 | ||
22 | Jonas Fredriksson | IF Linnéa | 2 - 1 | Skellefteå | 1981-04-12 | SUM-final | |
21 | Lasse Svensson | Västerviks BK | 2 - 1 | Skellefteå | 1981-04-11 | 1/2 SUM | |
20 | Nils Åkesson | BK Värend | 3 - 0 | Skellefteå | 1981-04-10* | 1/4 SUM | |
19 | Stefan Mågård | BK Winter | 3 - 0 | Skellefteå | 1981-04-10 | 1/8 SUM | |
18 | Frank Uller | BK Dacke | 2 - 1 | Avesta | 1981-03-15 | ||
17 | Benny Wadell | Timrå KC | 0 - 3 | Sundsvall | 1981-01-23 | ||
16 | Risto Lindstedt | [FIN] | 0 - 3 | Karleby, FIN | 1980-12-07. | Final Finland Open (u) | |
15 | X X | [FIN] | 3 - 0 | Karleby, FIN | 1980-12-07 | 1/2 Finland Open (u) | |
14 | Tarmo Mäki | [FIN] | 3 - 0 | Karleby, FIN | 1980-12-06 | 1/4 Finland Open (u) | |
13 | Jonas Fredriksson | IF Linnéa | 2 - 3 | Göteborg | 1980-11-29 | 1/4 Göteborg Open (j) | |
12 | Björn Kjellin | BK Rapid | 3 - 0 | Västerås | 1980-11-23 | ||
11 | Ronny Antman | BK Falken | 3 - 0 | Borlänge | 1980-11-15 | ||
10 | Christer Kristersson | Säter BK | 3 - 0 | Borlänge | 1980-10-26 | ||
9 | Per Jacobsson | Sundsvalls BK | 2 - 3 | Stockholm | 1980-04-14 | 1/2 SUM | |
8 | Ion Papadopoulos | BK Örnen | 4 - 1 | Stockholm | 1980-04-13 | 1/4 SUM | |
7 | Jonas Fredriksson | IF Linnéa | 0 - 3 | Oxelösund | 1980-03-29 | 1/4 Riksmästerskapet (u) | |
6 | Per Jacobsson | Sundsvalls BK | 1 - 2 | Timrå | 1980-03-22 | ||
5 | Björn Kjellin | BK Rapid | 3 - 0 | Borlänge | 1980-03-17 | ||
4 | Björn Kjellin | BK Rapid | 2 - 1 | Avesta | 1980-02-11 | ||
3 | Per Jacobsson | Sundsvalls BK | 2 - 1 | Avesta | 1980-02-11 | ||
2 | Peter Lindeberg | IFK Linköping | 1 - 2 | Katrineholm | 1980-02-03 | ||
1 | Ion Papadopoulos | BK Örnen | 3 - 0 | Eskilstuna | 1979-12-10 | LML debut |
Utmärkt amatör.
1981-1982 Svensk juniormästare.
1983, 1985 Guld Stockholm Box Open.
Stor Grabb nr 115.
Prodebut efter sju års matchuppehåll. Tränare.