Knut Frick

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1929-03-06
Död: 2014-02-18
Klubb: BK Dana (Lund), Lunds Boxningssällskap
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
46 Poul Presler Hansen DEN 0 - 3 Stockholm 1953-03-22 Landskamper 1953 SWE-DEN 8-2
45 Åke Wärnström Katrineholms BK 0 - 3 Stockholm 1953-03-02 SM 1953 SM-final
44 Bert Uhre BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1953-03-01 SM 1953 1/2
43 Stig Sandelius BK Älgen 3 - 0 Stockholm 1953-02-27 SM 1953 1/4
42 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Malmö 1953-02-09 Final Sydsvenska
41 Per Gunnar Hallberg Halmstads BS W TKO 3 Malmö 1953-02-08 1/2 Sydsvenska
40 Bengt Andersson Eskilstuna BK W TKO 1 Malmö 1952-11-14
39 Berndt "Mike" Johansson IF Linnéa 0 - 3 Lund 1952-10-30
38 Åke Wärnström Katrineholms BK 0 - 3 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
37 Sture Karlsson BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1952-02-29 SM 1952 1/4
36 Per-Olof Djerf IF SAAB 3 - 0 Lund 1952-02-03
35 Åke Wärnström Katrineholms BK W TKO 3 Lund 1951-12-02
34 Poul Presler Hansen Sparta, DEN 2 - 1 Lund 1951-11-17
33 Bertil Ahlin Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
32 Olle Eek Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
31 Bengt Eklöf IF SAAB 2 - 1 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/4
30 Aage Johansen Valby IK, DEN 3 - 0 Lund 1951-02-18
29 Sune Borg Bjuvs BS 3 - 0 Helsingborg 1951-02-12 Final Sydsvenska
28 Erik Granlund GAK Enighet 3 - 0 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
27 Bert Uhre BK Örnen 3 - 0 Malmö 1951-02-02
26 Bertil Frick Lunds BS 3 - 0 Landskrona 1951-01-28
25 Jan Johnsson Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Helsingborg 1951-01-21 Skåne-Göteborg 5-3
24 Ejler Andersen Själland, DEN 2 - 1 Malmö 1951-01-12 Skåne-Själland 6-2
23 Erik Granlund GAK Enighet 3 - 0 Helsingborg 1951-01-11 1/2 Sydsvenska
22 Torsten Sigfridsson Landala BK 3 - 0 Malmö 1950-12-15
21 Bengt Eklöf IF SAAB L TKO 3 Linköping 1950-12-03
20 Gösta Bergelin Landala BK 0 - 3 Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/2
19 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
18 Lennart Binnberg Halmstads AIS 3 - 0 Stockholm 1950-02-24 SM 1950 1/8
17 Erik Ljungström IK Vigerslev, DEN KO 1 Lund 1950-02-03
16 Olle Eek Värnamo BK/Småland 1 - 2 Växjö 1949-12-04 Småland-Skåne 3-5
15 Hans Johansson BK Örnen KO 1 Lund 1949-11-02
14 Olle Eek Värnamo BK 0 - 3 Nybro 1949-10-23
13 Olle Eek Värnamo BK 3 - 0 Lund 1949-09-04 EXH med Jersey-Joe Walcott
12 Olle Eek Värnamo BK 1 - 2 Värnamo 1949-08-28 Utomhus. EXH med Jersey-Joe Walcott
11 Arvid Persson Halmstad BS 1 - 2 Halmstad 1949-01-06
10 Ingemar Svensson Hässleholms BK 3 - 0 Hässleholm 1948-11-28
9 Willy Olsen NOR-jun 2 - 1 Oslo, NOR 1948-05-27 SWE (j)-NOR (j) 5-3
8 Bertil Frick Lunds BS 1 - 2 Trelleborg 1948-03-14
7 Knud Jacobsen BK Amatör W 3 Lund 1948-03-04 LBS-BKA 4-4
6 Nils Ekstrand BK Amatör 1 - 2 Helsingborg 1948-02-08 1/2 Sydsvenska
5 Stig Pettersson Värnamo BK 3 - 0 Lund 1948-01-30
4 Bertil Eriksson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1948-01-02. JSM-final
3 Milton Gärd BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1948-01-02 1/2 JSM
2 Leif Wadling Landala AK 3 - 0 Stockholm 1947-12-30 1/4 JSM
1 Gunnar Andersson (Gerdsdorff) Alnö IF 3 - 0 Stockholm 1947-12-29 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

1947 Svensk juniormästare (B).
1950, 1953 Sydsvensk mästare.
1951, 1953 SM-Silver (Fj). 


Bror till Bertil Frick.