John Andersson

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1909-03-02
Död: 1979-05-24
Klubb: Skeppsgossekåren (Marstrand), IK Balder (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1929 SM-Guld (M), 1931 SM-Guld (LT)
Landskamper: 5 (3-2)
Nordisk: -
EM: 3 (2-1), 1930 EM-Brons
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1931-10-08. Som proffs 91 (43-30-16-2, 24 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
90 Sven Andersson Djurgårdens IF KO 3 Stockholm 1931-04-10 Final Klubbmästerskap
89 Jacob Michaelsen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1931-03-22 Landskamper 1931 SWE-DEN 4-4
88 Gottfrid Johansson Luleå BK W 3 Stockholm 1931-03-03 SM 1931 SM-final
87 Östen Olsson Sundsvalls BK W 3 Stockholm 1931-03-02 SM 1931 1/2
86 Tage Eriksson BK Celtic W 3 Stockholm 1931-02-28 SM 1931 1/4
85 Paul Völkner [GER] L 3 Stockholm 1931-02-22
84 Olavi Nyman FIN 2 - 0 Helsingfors, FIN 1931-02-15 Landskamper 1931 SWE-FIN 5-11
83 Hans Olsen NOR W 3 Stockholm 1931-01-25 Landskamper 1931 SWE-NOR 7-1
82 Georg Rausch Bayern, GER 3 - 0 Stockholm 1931-01-18
81 Karl Pettersson Upsala IF W TKO 2 Stockholm 1931-01-17
80 Erik "Vagnis" Eriksson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1931-01-06 Djurgårdens IF-IF Linnéa 3-5
79 Eigil Christoffersen IF Sparta, DEN W 3 Stockholm 1930-12-01
78 Paul Völkner [GER] W 3 Stockholm 1930-11-30
77 Edgar Holtz IK Balder W 3 Stockholm 1930-11-29
76 Rolf Knudsen Stavanger IF, NOR KO 2 Oslo, NOR 1930-11-24
75 Thomas Sloan [SCO] W TKO 3 Oslo, NOR 1930-11-22
74 Paul Völkner [GER] L 3 Stockholm 1930-11-08
73 Carl Sjöstrand Djurgårdens IF KO 3 Stockholm 1930-10-17 Klubbtävling
72 Edgar Holtz IK Balder W 3 Stockholm 1930-09-21 Djurgårdens IF-IK Balder 5-3
71 Rauter AUT W 3 Budapest, HUN 1930-06-07 EM 1930 3:e plats
70 Lajos Szigeti HUN L 3 Budapest, HUN 1930-06-06 EM 1930 1/2
69 Heinrich Rennen GER W 3 Budapest, HUN 1930-06-05 EM 1930 1/4
68 Olof Östling BK 28 W 3 Stockholm 1930-05-13 EM-testmatch
67 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W Stockholm 1930-03-20 Final Klubbmästerskap
66 Karl Nordgren Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-03-19 1/2 Klubbmästerskap
65 Raoul Berg IK Balder L 3 Stockholm 1930-02-21 SM 1930 1/8
64 Gunnar Johansen NOR L TKO 2 Oslo, NOR 1930-01-26 Landskamper 1930 SWE-NOR 4-4
63 Jean Arnold [BEL] W 3 Stockholm 1930-01-19
62 Karl Nordgren Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-01-18
61 Gustav Broström BK Örnen W 3 Stockholm 1930-01-17
60 Albert Widén IF Linnéa W TKO Stockholm 1930-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
59 Sven Persson Alnö IF W TKO 1 Alnö 1929-12-22
58 Erik Wigh Eksjö BK W 3 Eksjö 1929-12-08
57 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-12-01
56 Klas Lidén IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1929-11-30
55 Harry Eriksson Hammarby IF KO 1 Stockholm 1929-11-29
54 Oddone Piazza [ITA] L 3 Stockholm 1929-11-17
53 Sven Palm Södertälje IF W 3 Stockholm 1929-11-16
52 Johan Nilsson Oslo AK, NOR W TKO 2 Borås 1929-11-10
51 Erik Magnusson Redbergslids BK W TKO 3 Borås 1929-11-10
50 Oscar Larsson Göteborgs AK W TKO 2 Göteborg 1929-11-03
49 Johan Nilsson Oslo AK, NOR W 3 Göteborg 1929-11-02
48 Torsten Ström Kronohagens IF, FIN W Stockholm 1929-10-27.
47 Herbert Karlsson Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1929-10-27
46 Erik Andersson BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1929-10-26
45 Gottfrid Johansson Luleå BK W 3 Luleå 1929-08-09 Utomhus
44 Erik Liedholm Hälsingborgs BK W 3 Halmstad 1929-07-28 Utomhus
43 Erik Magnusson Redbergslids BK W 3 Halmstad 1929-07-28 Utomhus
42 Bertil Blomberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1929-05-16 Utomhus
41 Hilding Lindstrand GAK Enighet W 3 Helsingborg 1929-03-25
40 Ingvard Ludvigsen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1929-03-24 Landskamper 1929 SWE-DEN 3-5
39 Ingvard Ludvigsen DEN W 3 Stockholm 1929-03-17 Kvadratturnering
38 Erling Kierulf NOR W 3 Stockholm 1929-03-15 Kvadratturnering
37 Ernst Tofvesson BK Örnen W 3 Stockholm 1929-03-04. SM 1929 SM-final
36 Stig Thorp BK Örnen W 3 Stockholm 1929-03-03. SM 1929 1/2
35 Herbert Karlsson BK Örnen W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/4
34 Hubert Löwenmark Stockholms AIF W 3 Stockholm 1929-02-22 Djurgårdens IF (B)-Stockholms AIF 6-2
33 Sven Persson Alnö IF W 3 Sundsvall 1929-02-10
32 Harald Flodström Djurgårdens IF Draw Uppsala 1929-02-08
31 Frank Crawley UK Army W 3 Stockholm 1929-01-22
30 Gösta Karlsson Hammarby IF W TKO 2 Stockholm 1929-01-21
29 Helge Skog IF Linnéa L Dsq 3 Stockholm 1928-12-01
28 Oscar Larsson Mölndals BK KO 1 Göteborg 1928-11-25
27 Antonio Longhi [ITA] L 3 Göteborg 1928-11-25
26 Erik Hasselholm Vänersborgs IF W 3 Göteborg 1928-11-24
25 Harry Eriksson Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-11-19
24 Antonio Longhi [ITA] L 3 Stockholm 1928-11-18
23 Martin Karlsson BK Örnen W 3 Stockholm 1928-11-17
22 Erik Magnusson Göteborgs AK W 3 Göteborg 1928-11-11
21 Walter Sabottke [Berlin], GER W 3 Göteborg 1928-11-10
20 Sixten Henriksson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1928-11-10
19 Olof Östling Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-11-08
18 Herbert Karlsson BK Örnen W 3 Stockholm 1928-11-05
17 Ernst Tofvesson BK Örnen L 3 Stockholm 1928-11-04
16 Stig Thorp BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1928-11-03
15 Erik Mångelin IF Linnéa L 3 Stockholm 1928-10-12 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-11
14 Oskar Persson BK 28 W 3 Stockholm 1928-10-10 Djurgårdens IF-BK 28 8-8
13 Stig Thorp BK Örnen Draw Stockholm 1928-10-03 Djurgårdens IF-BK Örnen 4-12
12 Erik Andersson Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-09-28 Djurgårdens IF-Hammarby IF 11-5
11 Evert "Jim" Nyström Stockholms AIF W 3 Stockholm 1928-09-07
10 Gösta Lundin Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-09-06
9 Evert "Jim" Nyström Stockholms AIF KO 3 Traneberg 1928-08-26 Utomhus. JA:s debut för Djurgårdens IF
8 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-06-15 OS-kval
7 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
6 Erik Mångelin IF Linnéa L 3 Stockholm 1928-02-05.
5 Harry Eriksson Nicolai IK W TKO 3 Stockholm 1928-02-05
4 Anders Mångelin Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-01-23
3 Robert Westblom Sandvikens AIK L 3 Stockholm 1928-01-22
2 Olof Aronsson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-12-16 1 /16 JSM
1 Helleberg Academica W TKO 2 Stockholm 1927-11-30
Sammanfattande statistik

"JA".
Stor Grabb nr 12.

Debuterade 1925 i flugvikt i en match mellan skeppsgossekårerna från Marstrand och Karlskrona.


En av Sveriges främsta proffsboxare genom tiderna. Ingen svensk proffsboxare har mött så många topprankade boxare som JA. Blev märkt av sitt hårda hantverk. Professionell europamästare 1933. Fick det svårt civilt efter karriären.
BoxRec rankar honom som nr 4 bland samtliga svenska proffs kilo-för-kilo och som nr 1 i lätt tungvikt.


Litteratur Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Anderssons matcher i Sverige plus komplett matchlista.