Helena Envall

Vikt: 51, 54, 57 kg
Född: 1992-03-03
Död:
Klubb: IF Linnéa (Stockholm)
SM: 2014-2015, 2017 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2015, 2017 NM-Guld
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
124 Märta Lundberg Djurgårdens IF W w.o Stockholm 2018-12-15 SM 2018 (d) 1/2
123 Maria Sartakova RUS 2 - 3 New Dehli, IND 2018-11-17 VM 2018 (d) 1/16
122 Doaa Toujani [MAR] 1 - 4 Botevgrad, BUL 2018-10-13 1/4 Balkan
121 Vicky Glover Forsyth's BC, SCO 3 - 2 Botevgrad, BUL 2018-10-12 1/8 Balkan
120 Ludmila Vorontsova [RUS] 0 - 5 Gliwice, POL 2018-09-11 1/8 Silesian Open
119 Mona Mestiaen FRA 0 - 5 Sofia, BUL 2018-06-05 EM 2018 (d) 1/16 EM
118 Marjut Lausti FIN 5 - 0 Oslo, NOR 2018-03-25 NM 2018 (d) NM-final
117 Emilie Jespersen DEN 5 - 0 Oslo, NOR 2018-03-24 NM 2018 (d) 1/2
116 Irma Testa GS Fiamme Oro, ITA 1 - 4 Sofia, BUL 2018-02-20 1/8 Strandja
115 Ramla Ali Nemesis BC, ENG 3 - 0 Borås 2018-02-04 Final Golden Girl
114 Nicole von Känel BT Thun Oberland, SUI 5 - 0 Borås 2018-02-03 1/2 Golden Girl
113 Pwilao Basumatary [IND] 5 - 0 Sofia, BUL 2017-10-21 Final Balkan
112 Sofia Nabet Ring Berjalien, FRA 5 - 0 Sofia, BUL 2017-10-20 1/2 Balkan
111 Ivanna Krupenja [UKR] 4 - 1 Sofia, BUL 2017-10-19 1/4 Balkan
110 Crystal Barker Salford ABC, ENG 3 - 2 Sofia, BUL 2017-10-18 1/8 Balkan
109 Michaela Walsh IRL 0 - 5 Cascia, ITA 2017-08-09 1/2 EU-mästerskap
108 Bettina Dahl Nielsen (Konya) DEN 5 - 0 Cascia, ITA 2017-08-07 1/4 EU-mästerskap
107 Sara Svensson Skurups KBK 5 - 0 Borås 2017-07-03 SM 2017 (d) SM-final
106 Mia Bromander BK Örnen 5 - 0 Borås 2017-07-02 SM 2017 (d) 1/2
105 Aneta Rygielska Pomorzanin Toruń, POL 0 - 5 Warsawa, POL 2017-05-04 1/4 Feliks Stamm
104 Ekaterina Sychova [RUS] 4 - 1 Warsawa, POL 2017-05-03 1/8 Feliks Stamm
103 Concetta Marchese GS Fiamme Oro, ITA 0 - 5 Argenteuil, FRA 2017-04-20 1/4 Montana
102 Emilie Jespersen DEN 5 - 0 Gilleleje, DEN 2017-04-02 NM 2017 (d) NM-final
101 Kati Ylivirta FIN 3 - 2 Gilleleje, DEN 2017-04-01 NM 2017 (d) 1/2
100 Marjut Lausti TTN, FIN 2 - 1 Stockholm 2017-03-04
99 Tatjana Zrazjevskaja [RUS] 2 - 3 Borås 2017-02-05 Final Golden Girl
98 Raven Chapman Arena ABC, ENG 5 - 0 Borås 2017-02-04 1/2 Golden Girl
97 Bettina Dahl Nielsen (Konya) Aarhus ABK, DEN 5 - 0 Borås 2017-02-03 1/4 Golden Girl
96 Anna Alimardanova AZE 0 - 3 Sofia, BUL 2016-11-20 EM 2016 (d) 1/4
95 Lenka Kardova CZE 3 - 0 Sofia, BUL 2016-11-15 EM 2016 (d) 1/8
94 Bettina Dahl Nielsen (Konya) Champs Camp, DEN 3 - 0 Stralsund, GER 2016-10-29 Final Queens Cup
93 Olga Gurova [RUS] 3 - 0 Stralsund, GER 2016-10-27 1/2 Queens Cup
92 Katrin Norén IF Linnéa W Söderköping 2016-10-02 Final Gripen Cup
91 Sara Svensson Skurup KBK 2 - 0 Söderköping 2016-10-01 1/2 Gripen Cup
90 Delphine Mancini FRA 1 - 2 Coulaines, FRA 2016-09-24 Landskamper 2016 SWE-FRA 4-5
89 Laura Grzyb BKS Jastrzebie, POL 2 - 1 Gliwice, POL 2016-09-03 Final Silesian Open
88 Sara Svensson Skurups KBK 3 - 0 London, ENG 2016-06-19 Final Haringey BC
87 Chloe-Jane Stansfield Army BT, ENG W TKO 1 London, ENG 2016-06-18 1/2 Haringey BC
86 Marzia Davide ITA 0 - 3 Samsun, TUR 2016-04-11 1/16 OS-kval
85 Marielle V Hansen NOR 0 - 3 Göteborg 2016-03-26 NM 2016 (d) 1/2
84 Nandintsetseg Myagmardula [MGL] 0 - 3 Sofia, BUL 2016-02-23 1/16 Strandja
83 Kristiina Kivistö FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 2015-12-19 Landskamper 2015 SWE-FIN 5-5
82 Juliana Söderström Djurgårdens IF 2 - 1 Borås 2015-11-21 Final Golden Girl
81 Sarah Ourahmoune Boxing Beat, FRA 0 - 2 Stralsund, GER 2015-10-28 1/8 Queens Cup
80 Kristy Harris VIC, AUS 0 - 3 Gliwice, POL 2015-09-24 1/4 Silesian Open
79 Céire Smith Cavan ABC, IRL 0 - 3 Warszawa, POL 2015-09-10 1/4 Feliks Stamm
78 Snezjana Cholodkova [UKR] 2 - 1 Warszawa, POL 2015-09-09 1/8 Feliks Stamm
77 Natalja Cincarevic Winning BC 3 - 0 Tidaholm 2015-05-09 SM 2015 (d) SM-final
76 Delphine Mancini BC de Vigneux, FRA L Argenteuil, FRA 2015-04-18 Final Montana
75 Marine Rostand BC Fumel, FRA W Argenteuil, FRA 2015-04-17 1/2 Montana
74 Laetitia Fajardo BC Montpellierain, FRA W Argenteuil, FRA 2015-04-16 1/4 Montana
73 Julia Ussik FIN 3 - 0 Tammerfors, FIN 2015-03-29 NM 2015 (d) NM-final
72 Marjut Lausti FIN 2 - 1 Tammerfors, FIN 2015-03-28 NM 2015 (d) 1/2
71 Liu Piaopiao [CHN] 0 - 3 Helsingfors, FIN 2015-03-14 1/2 GeeBee
70 Julia Ussik Helsingin Tarmo, FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 2015-03-13 1/4 GeeBee
69 Elena Saveleva [RUS] 0 - 3 Borås 2015-01-11 Final Golden Girl
68 Julia Ussik Helsingin Tarmo, FIN 3 - 0 Borås 2015-01-10 1/2 Golden Girl
67 Karina Tazabekova [RUS] 3 - 0 Borås 2015-01-09 1/4 Golden Girl
66 Marjut Lausti FIN 1 - 2 Stockholm 2014-12-13 Landskamper 2014 SWE-FIN 6-5
65 Marjut Lausti TTN, FIN 0 - 3 Stockholm 2014-11-08
64 Delphine Mancini BC Vigneux, FRA 2 - 0 Stralsund, GER 2014-10-25 Final Queens Cup
63 Mounia Benmbarek [MAR] 3 - 0 Stralsund, GER 2014-10-24 1/2 Queens Cup
62 Marine Rostand BC Fumel, FRA 2 - 1 Stralsund, GER 2014-10-23 1/4 Queens Cup
61 Sandra Attermo Djurgårdens IF 3 - 0 Söderköping 2014-09-27 Final Gripen Cup
60 Sarah-Joy Rae Box Ring Basel, SUI 3 - 0 London, ENG 2014-06-22 Final Haringey BC
59 Stephanie Kernachan Newarthill BC, SCO 3 - 0 London, ENG 2014-06-21 1/2 Haringey BC
58 Juliana Söderström Botkyrka BK 2 - 0 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 (d) SM-final
57 Lisa Lokkin Arvika BS 3 - 0 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 (d) 1/2
56 Natalja Cincarevic Winning BC 3 - 0 Malmö 2014-02-09 Final Malmö BO
55 Sarah Dunne Bury ABC, ENG 2 - 1 Malmö 2014-02-08 1/2 Malmö BO
54 Sagal Adan Angered BC 1 - 2 Borås 2014-01-12 Final Golden Girl
53 Lisa Lokkin Arvika BS 3 - 0 Borås 2014-01-11 1/2 Golden Girl
52 Marjut Lausti FIN 2 - 1 Somero, FIN 2013-12-07 Landskamper 2013 SWE-FIN 4-6
51 Marzia Davide CP Sporting Center, ITA 0 - 3 Stralsund, GER 2013-10-12 1/2 Queens Cup
50 Corinna Schmechel BC Seitenwechel, GER 3 - 0 Stralsund, GER 2013-10-11 1/4 Queens Cup
49 Malin Hermansson BK 1925 0 - 3 Gävle 2013-09-27 1/2 Falken Cup
48 Valerian Spicer Chadwell St Mary, ENG 5 - 0 London, ENG 2013-06-23 Final Haringey BC
47 Linnea Strandell Djurgårdens IF 15 - 23 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 (d) SM-final
46 Klara Svensson (gbg) IF Göteborg Team Box 14 - 7 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 (d) 1/2
45 Ségoléne Lefebvre ICP Fourmisien, FRA L Argenteuil, FRA 2013-04-05 Montana
44 Viktoria Avramenko Team Baden-Würtenburg, GER 13 - 16 Hamburg, GER 2013-03-03 Final Girl BC
43 Corinna Schmechel BC Seitenwechsel, GER 24 - 9 Hamburg 2013-03-02 1/2 Girl BC
42 Ingrid Egner Oslo BK, NOR 11 - 20 Oslo, NOR 2013-01-27
41 Cecilia Nilsson Borgå Boxing, FIN 11 - 22 Oslo, NOR 2013-01-26
40 Diana Nadim Aarhus Boxing, DEN 12 - 18 Oslo, NOR 2013-01-25
39 Cecilia Nilsson Borgå Boxing, FIN 17 - 19 Borås 2013-01-13 Final Golden Girl
38 Britt Janne Mardal Bergen AK, NOR 20 - 9 Borås 2013-01-12 1/2 Golden Girl
37 Patricia Axling Narva BK 3 - 0 Haninge 2012-12-15
36 Dina Thorslund Struer AB, DEN 1 - 2 Angered 2012-11-02 1/4 ABC
35 Sandra Atanassow BR Leipzig, GER 16 - 20 Stralsund, GER 2012-10-06 Queens Cup
34 Linnea Strandell Djurgårdens IF 0 - 3 Gävle 2012-09-28 1/4 Falken Cup
33 Dervla Duffy Ryston BC, IRL L London 2012-06-24 Final Haringey
32 Britt Janne Mardal Bergen AK, NOR W London, ENG 2012-06-23 1/2 Haringey BC
31 Malin Hermansson BK 1925 2 - 1 Örebro 2012-04-29 Final Mellansvenska
30 Emma Johansson BK Kelly 3 - 0 Örebro 2012-04-28 1/2 Mellansvenska
29 Sagal Adan Angered BC 14 - 16 Haninge 2012-04-14 SM 2012 (d) 1/2
28 Emelie Wahlström Morgongåva BK 24 - 14 Haninge 2012-04-13 SM 2012 (d) 1/4
27 Sarah Mahfoud DEN 13 - 27 Stockholm 2012-03-25 NM 2012 (d) NM-final
26 Britt Janne Mardal NOR 19 - 18 Stockholm 2012-03-24 NM 2012 (d) 1/2 NM
25 Raija Ally FIN 21 - 11 Vantaa, FIN 2011-11-05 Landskamper 2011 SWE-FIN 5-2
24 Linnea Strandell Djurgårdens IF 1 - 4 Gävle 2011-10-01 1/2 Falken Cup
23 Fadma Ali Ahmed BK Örnen 5 - 10 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 (d) SM-final
22 Emma Johansson BK Kelly 18 - 2 Sundsvall 2011-02-05 SM 2011 (d) 1/2
21 Elin Asklöf Åtvidabergs BK 18 - 5 Sundsvall 2011-02-03 SM 2011 (d) 1/4
20 Tiina Hahl Heinolain Voima, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 2011-02-02 Sten Suvio mem
19 Elin Asklöf Åtvidabergs BK 10 - 1 Växjö 2010-11-27 JSM-final
18 Emma Johansson BK Kelly 13 - 7 Växjö 2010-11-25 1/2 JSM
17 Marianne Vennevold BK Tårnet, DEN L Angered 2010-11-07 Final ABC
16 Dina Thorslund Vordingsborg AK, DEN 3 - 0 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
15 Cecilia Nilsson PoSN, FIN 2 - 1 Gävle 2010-09-26
14 Matilda Nerén BK Falken 0 - 3 Gävle 2010-09-25 1/2 Falken Cup
13 Veronika Dubinina SC Traktor, GER L TKO 2 Halmstad 2010-03-06 1/2 Halmstad BC
12 Linda Sandin Djurgårdens IF 1 - 2 Rinkeby 2010-02-27 1/2 RTBO
11 Moa Paulsson Djurgårdens IF 1 - 2 Uppsala 2010-01-23 KP-Cup
10 Stina Eriksson BK Kungälv 0 - 5 Tidaholm 2009-12-05 Förbunds-JM
9 Stina Eriksson BK Kungälv 0 - 3 Angered 2009-10-31 Final ABC
8 Matilda Siikavuopio IFK Umeå 2 - 1 Angered 2009-10-30 1/2 ABC
7 Veronica Losvik Bergen AK, NOR 5 - 0 Borås 2009-10-18 Final Golden Girl (j)
6 Matilda Siikavuopio IFK Umeå 1 - 2 Gävle 2009-09-26 Final Falken Cup (j)
5 Emilia Lidén Bro IK 2 - 1 Stockholm 2009-05-03 Final Mellansvenska
4 Maria Belkaid Saltsjöbadens IF W TKO 1 Rinkeby 2009-03-01 Rinkeby-Tensta BO
3 Linnea Strandell Narva BK 0 - 3 Uppsala 2009-01-25 Final KP-Cup
2 Linda Sandin Narva BK 0 - 3 Angered 2008-10-31 1/2 ABC
1 Emma Johansson BK Kelly 0 - 3 Gävle 2008-09-26 Final Falken Cup (u)
Sammanfattande statistik

2010 Juniormästarinna.
2011, 2013 SM-Silver.
2012 NM-Silver.