Hans Pincoffs

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1942-12-18
Död: 2011-06-01
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm), BK Köping
SM: 1963-1964 SM-Guld (F), 1965 SM-Guld (B), 1967 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 3 (2-1)
Nordisk: 2 (1-1); NM-Guld 1963
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
43 Nils Dag Strömme NOR 0 - 3 Stockholm 1967-04-03 NM 1967 1/2
42 Poul Erik Nielsen DEN W TKO 3 Helsingborg 1967-03-19 Landskamper 1967 SWE-DEN 3-7
41 Lars Erik Sandgren Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 1/2
40 Håkan Danielsson BK Ringen 5 - 0 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 SM-final
39 Peter Kühnel Oxelösunds BK 5 - 0 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/4
38 Claes-Göran Svensson GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/8
37 Teppo Oksanen Turun Weikot, FIN KO 3 Stockholm 1966-12-15
36 Willy Baekgaard Aalborg, DEN 3 - 0 Aalborg, DEN 1966-01-23 Aalborg-Stockholm 8-2
35 Ken Adams US Army/FRG 2 - 1 Stockholm 1966-01-14 Stockholm-US Army 4-6
34 Ulf Danielsson BK Ringen 2 - 1 Halmstad 1966-01-06
33 Ole Stenbakken BK Björnen 5 - 0 Stockholm 1965-02-23 SM 1965 SM-final
32 Ingvar Emanuelsson Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1965-02-21 SM 1965 1/2
31 Werner Schreifels Saarbrücken, FRG W TKO 2 Stockholm 1965-02-11 Stockholm-Saarbrücken 8-2
30 Hans Lundberg BK Höjden W TKO 3 Köping 1965-01-31 Final Mellansvenska
29 Heimo Miettinen [FIN] W TKO 1 Stockholm 1965-01-28
28 Bo Grebbert Djurgårdens IF 0 - 5 Stockholm 1965-01-15 Final DM-Sthlm
27 Lewis Welch US Army/FRG 3 - 0 Stockholm 1964-12-10
26 John Larsen Aalborg, DEN 0 - 3 Aalborg, DEN 1964-10-25 Aalborg-Stockholm 6-4
25 Ingolf Svendsen DEN 3 - 0 Stockholm 1964-03-22 Landskamper 1964 SWE-DEN 5-5
24 Ulf Danielsson BK Ringen W TKO 3 Stockholm 1964-03-03 SM 1964 SM-final
23 Kenneth Pettersson Högsbo BK 3 - 2 Stockholm 1964-03-02 SM 1964 1/2
22 Ivar Oscarsson IFK Umeå 5 - 0 Stockholm 1964-03-01 SM 1964 1/4
21 Chong-Hai Teh BK Sparta W Dsq 3 Stockholm 1964-02-21
20 Chong-Hai Teh BK Sparta 3 - 0 Uppsala 1964-02-16 Final Mellansvenska
19 Karl Schilling BK Sparta W TKO 2 Stockholm 1964-01-10 Final DM-Stockholm
18 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 0 - 3 Kalmar 1963-12-12
17 Ingvar Emanuelsson Värnamo BK W 3 Växjö 1963-12-01
16 Ib Dreyer DEN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1963-04-05 NM 1963 NM-final
15 Ib Dreyer DEN 0 - 3 Stockholm 1963-03-24 Landskamper 1963 SWE-DEN 4-6
14 Ulf Danielsson IK Balder W TKO 2 Stockholm 1963-03-05 SM 1963 SM-final
13 Kenneth Israelsson IFK Umeå W TKO 1 Stockholm 1963-03-04 SM 1963 1/2
12 Esko Venäläinen BK Rapid KO 1 Norrköping 1963-02-10 Final Mellansvenska
11 Sakari Orava FIN-jun 2 - 1 Umeå 1963-01-13 SWE (j)-FIN (j) 7-3
10 Hans Lundberg BK Höjden W TKO 3 Stockholm 1962-12-30. JSM-final
9 Kåre Holt Redbergslids BK W TKO 3 Stockholm 1962-12-30 1/2 JSM
8 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 1 - 2 Oskarshamn 1962-03-25
7 Jonny Nielsen DEN-B 0 - 3 Borås 1962-03-18 SWE B-DEN B 4-6
6 Jan "Plutten" Persson BK Sparta 0 - 3 Stockholm 1962-02-23 Samarr Progala
5 Z Rajkovic [YUG] 2 - 1 Stockholm 1962-01-26
4 Jan "Plutten" Persson BK Sparta 0 - 5 Stockholm 1961-12-14 Final DM-Stockholm
3 Esko Venäläinen BK Rapid 1 - 4 Stockholm 1961-11-20 1/2 JSM
2 Olle Blomqvist Stockholms AIF 0 - 3 Stockholm 1961-09-29
1 Kenneth Pettersson Högsbo BK 1 - 4 Stockholm 1961-04-12 Final Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

"Pinnen". Började träna 1957.
Debuterade 1960.
1962 Svensk juniormästare.
1964 Distriktsmästare Stockholm.
1964-1965 Mellansvensk mästare.