Gunnar Berggren

Vikt: Lättvikt, Weltervikt
Född: 1908-01-26
Död: 1983-09-22
Klubb: Hammarby IF (Stockholm)
SM: 1925-1926-1927 SM-Guld (L), 1928 SM-Guld (W)
Landskamper: 9 (8-1)
Nordisk: -
EM: 3 (2-1); 1927 EM-Brons
VM: -
OS: 4 (3-1); 1928 OS-Brons
Professionell: Proffsdebut 1928-10-07. Som proffs 32 (13-8-11, 4 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
72 Harry Gustafsson BK 28 W TKO 2 Stockholm 1928-09-30 BK 28-Hammarby IF 5-3
71 Artur Litzén Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 1928-09-28
70 Hans Jakob Nielsen DEN W 3 Amsterdam, NED 1928-08-11 OS 1928 Amsterdam Bronsmatch
69 Stephen Michael Halaiko USA L 3 Amsterdam, NED 1928-08-10 OS 1928 Amsterdam 1/2
68 Jorge Diaz Hernandez CHI W Amsterdam, NED 1928-08-09 OS 1928 Amsterdam 1/4
67 Robert Charles Smith SAF W 3 Amsterdam, NED 1928-08-08 OS 1928 Amsterdam 1/8
66 Pierre Godart BEL W 3 Amsterdam, NED 1928-08-07 OS 1928 Amsterdam 1/16
65 Erik Mångelin IF Linnéa W TKO 2 Aspudden 1928-07-01 Utomhus
64 John Andersson IK Balder W 3 Stockholm 1928-06-15 OS-kval
63 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1928-06-13 OS-kval
62 Thure Westerberg BK 28 W 3 Huvudsta 1928-05-31 Utomhus
61 Alf Nyberg NOR KO 1 Stockholm 1928-04-15 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
60 Arne Sande DEN W 3 Stockholm 1928-03-18 Landskamper 1928 SWE-DEN 6-2
59 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1928-03-05 SM 1928 SM-final
58 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/2
57 John Andersson IK Balder W 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
56 Oscar Persson Flottans IF Karlskrona W 3 Stockholm 1928-03-01 SM 1928 1/8
55 Börge Holm Valby IK, DEN W 3 Landskrona 1928-02-26
54 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-02-20
53 Karl Nyqvist BK Örnen KO 1 Stockholm 1928-02-19
52 Erwin Volkmar GER W 3 Berlin, GER 1928-02-13 Landskamper 1928 SWE-GER 3-5
51 John Wennberg Elfsborgs IF W 3 Göteborg 1928-02-05
50 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1928-02-04
49 Erik Asplund Redbergslids BK W 3 Göteborg 1928-02-03 Redbergslids BK-Hammarby IF 2-6
48 Gunnar Forsell BK 1925 W 3 Karlstad 1928-01-31
47 Martin Johansen NOR W 3 Oslo, NOR 1928-01-29 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
46 Robert Westblom Sandvikens AIK W TKO 2 Stockholm 1928-01-23
45 Anders Mångelin Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-01-22
44 Thure Westerberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-01-13 IF Linnéa-Hammarby IF 4-4
43 Erik Mångelin IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-12-11
42 Olof Östling Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-12-11
41 Felice Carena [ITA] W 3 Stockholm 1927-12-10
40 Gunnar "GA" Andersson Göteborgs AK L 3 Göteborg 1927-10-30
39 Elmer Birgersson Redbergslids BK W TKO 1 Göteborg 1927-10-29
38 Arne Sande IF Sparta, DEN W 3 Stockholm 1927-10-23
37 Haakon Lind NOR W Berlin, GER 1927-05-18 EM 1927 Bronsmatch
36 Jacob Domgörgen GER 0 - 3 Berlin, GER 1927-05-17 EM 1927 1/2
35 Gutfreund AUT W TKO 3 Berlin, GER 1927-05-16 EM 1927 1/4
34 Arne Sande DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1927-03-27 Landskamper 1927 SWE-DEN 3-5
33 Gunnar "GA" Andersson Göteborgs AK W 3 Stockholm 1927-03-02. SM 1927 SM-final
32 John Wennberg Vänersborgs IF W 3 Stockholm 1927-03-01 SM 1927 1/2
31 Thure Westerberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
30 Sixten Lindström Solna BK W TKO 2 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/8
29 Harry Wolff Djurgårdens IF W 3 Göteborg 1927-02-13
28 Gunnar "GA" Andersson Göteborg AK W 3 Göteborg 1927-02-12
27 Hendrickx [BEL] W 3 Stockholm 1927-02-07
26 Walter Wasseluk Shanahan Club, USA W 3 Philadelphia, USA 1927-01-19 SWE/DEN USA-turné
25 Louis Glaza [USA] W 4 Grand Rapids, USA 1927-01-13 SWE/DEN USA-turné
24 George Hanlon [NY, USA] W 3 New York, USA 1927-01-07 SWE/DEN USA-turné
23 Sam Olsen [USA] W 3 Boston, USA 1927-01-03 SWE/DEN USA-turné
22 Carl F Jensen IF Sparta, DEN W 3 Boston, USA 1927-01-03 SWE/DEN USA-turné
21 Karl Sandahl Upsala IF W 3 Stockholm 1926-12-07
20 Harry Wolff Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-12-06
19 Harry Wolff Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1926-12-05
18 Arne Sande DEN W 3 Stockholm 1926-03-29 Landskamper 1926 SWE-DEN 6-2
17 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1926-03-02. SM 1926 SM-final
16 Thure Westerberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/2
15 Jacob Domgörgen GER W 3 Stockholm 1926-02-14 Landskamper 1926 SWE-GER 5-3
14 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1926-02-07
13 Arne Sande IF Sparta, DEN W 4 Göteborg 1926-02-07 (Extra rond)
12 Aage Steen NOR W 3 Oslo, NOR 1926-01-31 Landskamper 1926 SWE-NOR 3-5
11 Harry Wolff Djurgårdens If W 3 Stockholm 1926-01-10
10 Arne Sande IF Sparta, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1925-11-11
9 Ch Petersen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1925-03-29 Landskamper 1925 SWE-DEN 2-6
8 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1925-03-09. SM 1925 SM-final
7 Ture Lindqvist Göteborgs AK W TKO 1 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/2
6 John Stenquist Solna BK W 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
5 Thure Westerberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-03-01 SM 1924 1/4
4 John Perzow IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-02-09
3 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-12-02
2 Oscar Andrén Djurgårdens IF L TKO 2 Stockholm 1923-03-04 SM 1923 1/2
1 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-02-05
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 3.
Tillhör kategorin underskattade boxare bland de svenska amatörerna. En populär "friskus" i såväl amatör- som proffsringarna.


Litteratur Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Bergrens matcher i Sverige plus komplett matchlista. 


Nedan ses Berggren tillsammans med Nisse Ramm och Oskar Kjällander efter USA-turnén 1927.