Gabriel Richards

Vikt: 75 - 91 kg
Född: 1993-10-09
Död:
Klubb: BK Dalen (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 2013-2014-2015 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2013 NM-Guld
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
84 Kevin Uche DEN 0 - 5 Gilleleje, DEN 2017-04-01 NM 2017 1/2
83 Tadas Tamasauskas Pride BT, LTU 0 - 5 Helsingfors, FIN 2017-03-17 Gee-Bee
82 Islam Takeev [RUS] 0 - 5 Sofia, BUL 2017-02-24 1/4 Strandja
81 Burak Aksin [TUR] 5 - 0 Sofia, BUL 2017-02-21 1/8 Strandja
80 Armintas Dluckys Grimstad BK, NOR W Dsq 3 Göteborg 2017-02-04
79 Evgenij Kobzev [RUS] 3 - 0 Tammerfors, FIN 2016-10-23 Final Tammer
78 Connal McDonald Bravehearts ABC, SCO 3 - 0 Tammerfors, FIN 2016-10-22 1/2 Tammer
77 Darren O'Neill IRL L TKO 1 Samsun, TUR 2016-04-12 1/16 OS-kval
76 Ditlev Rossing DEN 0 - 3 Göteborg 2016-03-26 NM 2016 1/2
75 Sardorbeg Begaliev [UZB] 0 - 3 Sofia, BUL 2016-02-23 1/8 Strandja
74 Abdeljalil Abouhamada [MAR] 0 - 3 Debrecen, HUN 2016-02-04 1/4 Bocskai mem
73 Sergej Kornejev [BLR] 0 - 3 Chanty-Mansijsk, RUS 2015-12-19 1/2 Petroleum Cup
72 Denis Chamatov [RUS] 2 - 1 Chanty-Mansijsk, RUS 2015-12-18 1/4 Petroleum Cup
71 Mustafa El-Molla Höllvikens BK 3 - 0 Vrnjacka Banja, SER 2015-11-29 Final Golden Gloves
70 Konstantinos Tzanakis [GRE] 2 - 1 Vrnjacka Banja, SER 2015-11-28 1/2 Golden Gloves
69 Ljuban Vidovic [SER] 3 - 0 Vrnjacka Banja, SER 2015-11-26 1/4 Golden Gloves
68 Seyda Keser TUR 1 - 2 Samokov, BUL 2015-08-10 EM 2015 1/8
67 Josip Bepo Filipi CRO 1 - 2 Baku, AZE 2015-06-21 1/8 EuroGames
66 Stefan Nikolic AUT 3 - 0 Baku, AZE 2015-06-16 1/16 EuroGames
65 Mustafa El-Molla Höllvikens BK 3 - 0 Tidaholm 2015-05-10 SM 2015 SM-final
64 Filip Smolinski Arvika BS 3 - 0 Tidaholm 2015-05-09 SM 2015 1/2
63 Kennedy Katende Sundsvalls BK 3 - 0 Tidaholm 2015-05-08 SM 2015 1/4
62 Alfonso Flores Caciques, VEN L TKO 3 Maiquetia, VEN 2015-03-28 World Series of Boxing
61 Dario Alcapan Condors, ARG W Dsq 5 San Juan, PR 2015-03-14 World Series of Boxing
60 Joshua Temple USA Knockouts 3 - 0 San Juan, PR 2015-02-28 World Series of Boxing
59 Vassilij Levit Astana Arlans, KAZ L TKO 2 Karaganda City, KAZ 2015-02-14 World Series of Boxing
58 Gennadi Mentsikäinen FIN 2 - 0 Stockholm 2014-12-13 Landskamper 2014 SWE-FIN 6-5
57 Rahil Mammadli [AZE] 1 - 2 Belojarskij, RUS 2014-12-04 1/4 Petroleum Cup
56 Tejmur Mammadov [AZE] 0 - 3 Vrnjacka Banja, SER 2014-11-29 1/2 Gyllene Handsken
55 Ella Dadayev Vordingsborg BK, DEN W TKO 3 Borås 2014-11-22 1/2 King of the Ring
54 Patrick Ward Olympic BC, IRL 2 - 1 Stockholm 2014-11-08
53 Sadam Magomedov [RUS] 0 - 3 Tammerfors, FIN 2014-10-16 1/8 Tammerfors
52 Fabio Turchi ITA L Marina di Grosseto, ITA 2014-09-11 Landskamper 2014 SWE-ITA 5-5
51 Leinier Perot Camaguey, CUB 0 - 3 Havanna, CUB 2014-06-12 1/4 Cordova
50 Abdeljalil Abouhamada [MOR] 3 - 0 Havanna, CUB 2014-06-11 1/8 Cordova
49 Leinier Perot Camaguey, CUB 0 - 3 Pavlodar, KAZ 2014-05-17 Final Serik Konakbajev
48 Serik Musadilov [KAZ] 2 - 1 Pavlodar, KAZ 2014-05-16 1/2 Serik Konakbajev
47 Arbek Abduganjev [KAZ] 2 - 1 Pavlodar, KAZ 2014-05-14 1/4 Serik Konakbajev
46 Marcus Alberts Hammarby IF 3 - 0 Stockholm 2014-05-02
45 Mustafa El-Molla Höllvikens BK 3 - 0 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 SM-final
44 Ahmed Smesem Hisingens Bk 3 - 0 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 1/2
43 Andreas Prins Oskarshamns BK 3 - 0 Göteborg 2014-04-11 SM 2014 1/4
42 Andreas Prins Oskarshamns BK 3 - 0 Växjö 2014-02-23 Final Värend BO
41 Marcus Alberts Hammarby IF 3 - 0 Växjö 2014-02-22 1/2 Värend BO
40 Imre Szello [HUN] Italia Thunder, ITA 0 - 3 Porto Torres, ITA 2014-01-18 World Series of Boxing
39 Chouaib Bouloudinats ALG 0 - 3 Almaty, KAZ 2013-10-18 VM 2013 1/16
38 Sandro Dirnfeld SVK 2 - 1 Almaty, KAZ 2013-10-14 VM 2013 1/32
37 Linus Andersson Malmö BC 3 - 0 Malmö 2013-09-14 Final Öresundscupen
36 Warren Baister Sunderland ABC, ENG 1 - 2 Istanbul, TUR 2013-09-06 1/4 Ahmet Comert
35 Sjamil Matasjev [RUS] L TKO 1 Grozny, RUS 2013-08-28 Kadyrov Memorial
34 Olexandr Trifonov Birtley ABC, ENG 0 - 5 London, ENG 2013-06-21 Haringey BC
33 Greg Bridet ENG 2 - 1 Vaggeryd 2013-05-11 Landskamper 2013 SWE-ENG 5-4
32 Martin Axelsson IK Ymer 19 - 9 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 SM-final
31 Robin Safar Hammarby IF 17 - 11 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 1/2
30 Carl Jörneklint Oskarshamns BK 17 - 6 Karlstad 2013-04-19 SM 2013 1/4
29 Jim Andreasen DEN +13 - 13 Aarhus, DEN 2013-03-24 NM 2013 NM-final (41-39)
28 Simon Barclay ENG 2 - 1 Tyne Tees & Wear, ENG 2013-02-26 Landskamper 2013 SWE-ENG 3-4
27 Greg Bridet ENG 3 - 0 Basingstoke, ENG 2013-02-22 Landskamper 2013 SWE-ENG 5-2
26 Kent Erik Bastad Raufoss, NOR 27 - 7 Oslo, NOR 2013-01-27
25 Jim Andreasen Pandrup BK, DEN 15 - 17 Oslo, NOR 2013-01-25
24 Toni Tissari FIN 2 - 1 Sala 2012-12-01 Landskamper 2012 SWE-FIN 6-5
23 Martin Axelsson IK Ymer 3 - 0 Angered 2012-11-04 Final ABC
22 Ahmed Smesem Hisingens BK 3 - 0 Angered 2012-11-03 1/2 ABC
21 Jim Andreasen Pandrup BK, DEN 2 - 1 Angered 2012-11-02 1/4 ABC
20 Marcus Alberts Hammarby IF 3 - 0 Gävle 2012-09-30 Final Falken Cup
19 Ainar Karlson Karl Lehmani PK, EST 2 - 16 Tallin, EST 2012-04-29 Final Olympic Gloves
18 Demba Dumbuya Upsala IF 10 - 17 Haninge 2012-04-13 SM 2012 1/4
17 Demba Dumbuya Upsala IF 6 - 11 Uppsala 2012-01-21 1/2 Uppsala BO
16 Ahmed Smesem Hisingens BK 17 - 8 Morgongåva 2011-12-03 JSM-final
15 Walat Kaplan Järfälla BC 14 - 8 Morgongåva 2011-12-02 1/2 JSM
14 Mohammed Khattab Lunds BS 12 - 9 Morgongåva 2011-12-01 1/4 JSM
13 Daniel Czekaljo Oslo BK, NOR 0 - 3 Angered 2011-11-06 Final ABC
12 Gunnar Kristinsson Äsir, ISL 3 - 0 Angered 2011-11-05 1/2 ABC
11 Niklas Persson BK Älgen/Norr 3 - 0 Timrå 2011-10-29 BoxAllsvenskan
10 Ahmed Smesem Hisingens BK 5 - 0 Gävle 2011-10-02 Final Falken Cup
9 Lewis Tempelton Sweet Science Ac, ENG W TKO London, ENG 2011-06-19 Final Haringey
8 Shane Duggan Munster Select, IRL W 3 London, ENG 2011-06-18 1/2 Haringey
7 Sebastian Jägerby Värnamo BK/Väst 0 - 3 Värnamo 2011-04-02 BoxAllsvenskan
6 Hamze Ali Angered BC 5 - 9 Växjö 2010-11-26 1/4 JSM
5 Ilir Bara Timrå BK/Norr 2 - 1 Timrå 2010-11-14 BoxAllsvenskan
4 Martin Nihlen Lunds BS 0 - 3 Angered 2010-11-06 Final ABC
3 Johannes Torres Tensta BK 2 - 1 Tensta 2010-10-30
2 Joel Morales Botkyrka BK 3 - 0 Haninge 2010-09-18
1 Ilir Bara Timrå BK 7 - 16 Botkyrka 2010-04-18 Final Nybörjarnas
Sammanfattande statistik
Gabriel Richard Bolajeh Johnson.
2011 JSM-Guld.
Tävlade i World Series of Boxing säsongen 2013/14 för Argentina Condors och 2014/15 för Puerto Rico Hurricanes.