Branko Mikek

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1941-01-01
Död: 2014-12-27
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm), Visby AIK, Narva BK (Stockholm)
SM: 1967-1968 SM-Guld (LM), 1969-1970, 1974 SM-Guld (M)
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
109 Leo Vainonen BK Falken 0 - 5 Stockholm 1975-04-08. SM 1975 SM-final
108 Kevin Cadvallander Stockholms AIF 4 - 1 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 1/2
107 Jan Axelsson BK Fighter W Dsq 2 Stockholm 1975-04-07 SM 1975 1/4
106 Villy Thorén Enköpings BK W TKO 2 Stockholm 1975-04-06 SM 1975 1/8
105 Jorma Taipale Helsingin Jury, FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1975-02-24
104 Leo Vainonen BK Falken 1 - 2 Stockholm 1975-02-17
103 Kevin Cadvallander Stockholms AIF 5 - 0 Vänersborg 1974-03-05 SM 1974 SM-final
102 Jan Nygren Redbergslids BK 3 - 2 Alingsås 1974-03-04 SM 1974 1/2
101 Henrik Danes BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1974-02-04
100 Bengt Wiklund BK Masen 3 - 0 Köping 1974-01-27
99 Louis Rasmussen [DEN] W TKO 2 Stockholm 1973-11-28
98 Thomas Knutsson LUGI/Småland W TKO 2 Nacka 1973-11-11 Stockholm-Småland 4-4
97 Bengt Wiklund BK Masen /Landslaget 5 - 0 Stockholm 1973-10-28 Landslaget-Pressen 6-4
96 Jorma Taipale Helsingfors, FIN W TKO 2 Stockholm 1973-10-12 Stockholm-Helsingfors 7-3
95 Henrik Danes BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1973-10-03
94 Bengt Wiklund BK Masen 3 - 0 Borlänge 1973-03-30
93 Nils-Erik Rosén Kalmar BK/Småland L 3 Eksjö 1973-03-18 Småland-Stockholm 4-6
92 Jorma Taipale Helsingin Jury, FIN 0 - 3 Järfälla 1973-01-28
91 Torben Andersen (uif) Upsala IF 2 - 1 Uppsala 1973-01-26
90 Sten Moritz GAK Enighet/ Landslaget 3 - 2 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
89 Christer Cornbäck Djurgårdens IF 0 - 5 Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/2
88 Anssi Helin Turun Teräs, FIN 2 - 1 Trollhättan 1972-02-27
87 Bengt Wiklund BK Masen 3 - 0 Uppsala 1972-02-26 Final Mellansvenska
86 Håkan Bergman Sundsvalls BK 3 - 0 Uppsala 1972-02-25 1/2 Mellansvenska
85 Ejnar Bak Nielsen IK Sparta, DEN 3 - 2 Aalborg, DEN 1972-01-16
84 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 1 - 2 Stockholm 1972-01-09
83 Zbigniew Baczmanski Gwardia Wroclaw, POL 0 - 3 Uddevalla 1972-01-07 SWE sel-GW 5-4
82 Kjell Östhus BK Pugilist, NOR 2 - 1 Stockholm 1971-11-19
81 Jorma Taipale Helsingfors, FIN 2 - 1 Stockholm 1971-11-03 Stockholm-Helsingfors 6-4
80 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 5 - 0 Stockholm 1970-04-17
79 Thomas Svensson Skuru IK 5 - 0 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
78 Christer Cornbäck Redbergslids BK 5 - 0 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
77 Risto Kopra [FIN] 3 - 0 Stockholm 1969-11-20
76 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1969-10-10
75 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 3 - 0 Uppsala 1969-03-28
74 Kai Nopanen Helsingin TN, FIN 3 - 0 Kiruna 1969-03-23
73 Ernst Mathisen Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1969-03-14
72 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 5 - 0 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
71 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 4 - 1 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
70 Kjell Sandström Piteå IF W TKO 2 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/4
69 Hannu Määttänen BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1969-01-09
68 Christer Cornbäck Redbergslids BK 1 - 2 Trollhättan 1968-11-22
67 Lars-Erik Åslund IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1968-11-15
66 Raimo Oikari Helsingfors, FIN 3 - 0 Stockholm 1968-10-11 Stockholm-Helsingfors 6-4
65 Ronny Martinsson Hisingens BK W TKO 3 Rättvik 1968-07-11
64 Jorma Taipale Helsingin Jyry, FIN W TKO 3 Nynäshamn 1968-03-24
63 Jorma Taipale Helsingin Jyry, FIN W TKO 3 Stockholm 1968-03-22
62 Lars Risberg BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 SM-final
61 Antti Nykkänen Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/2
60 Jörgen Tärnblom Enköpings BK W 3 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
59 Zivorad Siscovic BK Primo 3 - 0 Oskarshamn 1968-02-09
58 Wieland Neumann Västberlin, FRG W TKO 1 Stockholm 1968-01-28 Stockholm-Västberlin 8-2
57 Roland Ahlin Narva BK 5 - 0 Stockholm 1967-12-15 Final DM-Stockholm
56 Roy Aboaya Heros, FRG KO 3 Vänersborg 1967-10-29
55 Hamat Demitz Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1967-09-08
54 Christer Cornbäck Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 SM-final
53 Lars Risberg BK Örnen 4 - 1 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/2
52 Janis Rovics [URS/LAT] 1 - 2 Stockholm 1967-01-27
51 Pertti Vartiainen Helsingin VS, FIN 3 - 0 Uppsala 1966-11-03
50 Juha Kiviranta HeVo, FIN W TKO 2 Stockholm 1966-10-26
49 Detlef Frey TBC 59 FRG KO 2 Stockholm 1966-10-07
48 Lauri Kähönen Tampereen VS, FIN KO 2 Stockholm 1966-09-23
47 Viden Stephanovic Hälsingborgs BK 3 - 0 Helsingborg 1966-02-25
46 Stefan Skalka [POL] 2 - 1 Köping 1966-01-30
45 Wagn Nörgaard Aalborg, DEN 1 - 2 Aalborg, DEN 1966-01-23 Aalborg-Stockholm 8-2
44 Carlton Brooks US Army/FRG L TKO 3 Stockholm 1966-01-14 Stockholm-US Army 4-6
43 Kjell Lindblad BK Allians 3 - 0 Kristianstad 1966-01-09
42 Martin Pedersen Halmstads AIS 3 - 0 Halmstad 1966-01-06
41 Christian Larsen Aalborg, DEN 1 - 2 Stockholm 1965-10-22 Stockholm-Aalborg 4-6
40 Martin Pedersen Halmstads AIS 3 - 2 Uppsala 1965-10-15
39 Hannu Mäki Turun Weikot, FIN 3 - 0 Stockholm 1965-09-24
38 Walter Hansen [DEN] 3 - 0 Båstad 1965-07-14 Utomhus
37 Vjesturs Terauds (URS/LAT) 1 - 2 Stockholm 1965-03-05 Nordic (sel)-LAT 2-7
36 Lars Risberg BK Örnen 1 - 4 Stockholm 1965-02-23 SM 1965 SM-final
35 Józef Knut [POL] W 3 Köpenhamn, DEN 1965-02-14
34 Werner Krohn Saarbrücken, FRG 3 - 0 Stockholm 1965-02-11 Stockholm-Saarbrücken 8-2
33 Lars Ledin BK 1925 W TKO 1 Köping 1965-01-31 Final Mellansvenska
32 Juha Kiviranta HeVo, FIN 3 - 0 Stockholm 1965-01-28
31 Joop Steenbergen [NED] 3 - 0 Stockholm 1965-01-23
30 Walter Hansen [DEN] W 3 Köpenhamn, DEN 1965-01-21
29 Lars Risberg BK Örnen 4 - 1 Stockholm 1965-01-15 Final DM-Stockholm
28 Kjell Lindblad BK Viljan 3 - 0 Landskrona 1965-01-06
27 Ivar Berg B-30, NOR W TKO 3 Östersund 1964-12-13
26 Willy Holmberg BK Akilles 5 - 0 Katrineholm 1964-12-11
25 Kenneth Reynolds US Army/FRG 3 - 0 Stockholm 1964-12-10
24 Martin Pedersen Halmstads AIS 3 - 0 Varberg 1964-11-15
23 Lorens Lövgren BK Höjden 3 - 0 Umeå 1964-11-13
22 Wagn Nörgaard Aalborg, DEN 2 - 1 Aalborg, DEN 1964-10-25 Aalborg-Stockholm 6-4
21 Mennich Saarbrücken, FRG W TKO 2 Stockholm 1964-10-11 Stockholm-Saarbrücken
20 Reinhard Wenzel [Berlin], FRG 3 - 0 Stockholm 1964-10-01
19 Wagn Nörgaard Aalborg, DEN 0 - 3 Stockholm 1964-09-18 Stockholm-Aalborg 6-4
18 Johnny Romsaas Rollo, NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1964-08-21
17 Anders Gavelin IK Balder 3 - 0 Borgholm 1964-07-13
16 Willy Holmberg BK Akilles 3 - 0 Norrköping 1964-04-02
15 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Sundsvall 1964-03-15
14 William Netzén Värnamo BK KO 3 Värnamo 1964-03-13
13 Anders Gavelin IK Balder 1 - 2 Nynäshamn 1964-03-06
12 Ivar Berg B-30, NOR 3 - 0 Stockholm 1964-02-21
11 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Uppsala 1964-02-16 1/2 Mellansvenska
10 Rolf Pettersson IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1964-01-24
9 Veit Burman BK Älgen 1 - 2 Östersund 1964-01-19
8 John Fuller Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1964-01-10 Final DM-Stockholm
7 Vihtori Pöyhönen Turun UL, FIN L TKO 3 Nyköping 1963-12-08
6 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 5 Stockholm 1963-03-04 SM 1963 1/2
5 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Norrköping 1963-02-09 1/2 Mellansvenska
4 Willie Jones US Army/FRG L TKO 2 Stockholm 1962-10-12 Stockholm-US Army 5-5
3 Sven Ågren Oskarshamns BK 2 - 1 Oskarshamn 1962-03-25
2 Gunnar Johansson (aif) Stockholms AIF 1 - 2 Stockholm 1962-02-23 Samarr Progala
1 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1962-01-26
Sammanfattande statistik
Född i Zagreb, Jugoslavien. Tävlade för Lokomotive Zagreb.
1965, 1967 Distriktsmästare Stockholm.
1965, 1972 Mellansvensk mästare.
1965 SM-Silver (LM), 1975 SM-Silver (M).

Närde proffsplaner, men de gick om intet. Skrev redan 1966 på för firma Ingemar Johansson & Bertil Knutsson och långt senare i juli 1974 proffskontrakt med Benny Ljungberg i Göteborg, men det blev aldrig några matcher.

Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.