Anna Laurell (Nash)

Vikt: 75 kg
Född: 1980-02-12
Död:
Klubb: Lunds Boxningssällskap, IF Linnéa (Stockholm)
SM: 2001, 2003, 2006, 2008-2009, 2012, 2014 SM-Guld
Landskamper: 7 (5-2)
Nordisk: 2002, 2004, 2011, 2016 NM-Guld
EM: 2004-2005 EM-Guld
VM: 2001, 2005 VM-Guld.
OS: 2 (1-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
164 Savannah Marshall GBR 0 - 3 Rio de Janiero, BRA 2016-08-14 OS 2016 Rio 1/8
163 Qian Li CHN 0 - 3 Astana, KAZ 2016-05-22 VM 2016 (d) 1/16
162 Tamara Garcia ESP 3 - 0 Astana, KAZ 2016-05-20 VM 2016 (d) 1/32
161 Jaroslava Jakusjina RUS 1 - 2 Samsun, TUR 2016-04-17 Final OS-kval
160 Petra Szatmári HUN 3 - 0 Samsun, TUR 2016-04-15 1/2 OS-kval
159 Erika Guerrier FRA 2 - 1 Samsun, TUR 2016-04-13 1/4 OS-kval
158 Lidia Fidura POL 3 - 0 Samsun, TUR 2016-04-11 1/8 OS-kval
157 Love Holgersson BK Swing 2 - 0 Göteborg 2016-03-26 NM 2016 (d) NM-final
156 Nouchka Fontijn Mesa sport, NED 0 - 3 Sofia, BUL 2016-02-26 1/2 Strandja
155 Viktoria Kebikova [BLR] 3 - 0 Sofia, BUL 2016-02-25 1/4 Strandja
154 Nafisakhon Askarova [UZB] 3 - 0 Sofia, BUL 2016-02-24 1/8 Strandja
153 Yuan Meiqing [CHN] 0 - 2 Ruma, SRB 2016-01-10 1/4 Nations Cup
152 Soukayna Rabih [MAR] 3 - 0 Ruma, SRB 2016-01-08 1/8 Nations Cup
151 Erika Guerrier BC Entressens, FRA 2 - 0 Sofia, BUL 2015-11-14 Final Balkan
150 Natasha Gale Jubillee ABC, ENG 2 - 0 Sofia, BUL 2015-11-13 1/2 Balkan
149 Soukayna Rabih [MAR] 3 - 0 Sofia, BUL 2015-11-12 1/4 Balkan
148 Savannah Marshall Hartlepool ABC, ENG 0 - 3 Stralsund, GER 2015-10-29 1/4 Queens Cup
147 Elzbieta Wojcik Róza Karolino, POL 2 - 1 Stralsund, GER 2015-10-28 1/8 Queens Cup
146 Lidia Fidura GUKS Carbo, POL 2 - 1 Gliwice, POL 2015-09-26 Final Silesian Open
145 Caitlin Parker WA, AUS W Gliwice, POL 2015-09-25 1/2 Silesian Open
144 Petra Szatmári Felsövárosi ÖSE, HUN 3 - 0 Gliwice, POL 2015-09-24 1/4 Silesian Open
143 Savannah Marshall Hartlepool ABC, ENG 1 - 2 Warszawa, POL 2015-09-11 1/2 Feliks Stamm
142 Yuan Meiqing [CHN] 2 - 0 Warszawa, POL 2015-09-10 1/4 Feliks Stamm
141 Raquel Miller Team USA 3 - 0 Warszava, POL 2015-09-09 1/8 Feliks Stamm
140 Nouchka Fontijn NED 0 - 3 Baku, AZE 2015-06-25 Final EuroGames
139 Lidia Fidura POL 2 - 1 Baku, AZE 2015-06-24 1/2 EuroGames
138 Viktoria Kebikova UKR 3 - 0 Baku, AZE 2015-06-22 1/4 EuroGames
137 Timea Nagy HUN 3 - 0 Baku, AZE 2015-06-19 1/8 EuroGames
136 Love Holgersson BK Swing 0 - 2 Tidaholm 2015-05-10 SM 2015 (d) SM-final
135 Elin Cederros BK Rapid 3 - 0 Tidaholm 2015-05-09 SM 2015 (d) 1/2
134 Nouchka Fontijn Mesa Sport, NED 0 - 3 Argenteuil, FRA 2015-04-18 Final Montana
133 Timea Nagy DVSC, HUN 3 - 0 Argenteuil, FRA 2015-04-17 1/2 Montana
132 Elzbieta Wojcik Róza Karolino, POL 2 - 1 Oskarshamn 2015-04-03
131 Nouchka Fontijn Mesa Sport, NED 0 - 3 Sofia, BUL 2015-02-27 1/2 Strandja
130 Atheyna Bylon [PAN] 2 - 1 Sofia, BUL 2015-02-26 1/4 Strandja
129 Love Holgersson BK Swing 2 - 1 Borås 2015-01-11 Final Golden Girl
128 Elin Cederros BK Rapid 2 - 0 Borås 2015-01-10 1/2 Golden Girl
127 Khadija Mardi [MAR] 1 - 2 Stralsund, GER 2014-10-24 1/2 Queens Cup
126 Lidia Fidura GUKS Carbo, POL 3 - 0 Stralsund, GER 2014-10-23 1/4 Queens Cup
125 Nouchka Fontijn NED 0 - 3 Bukarest, ROM 2014-05-31 EM 2014 (d) 1/8
124 Elin Cederros BK Rapid 3 - 0 Vaggeryd 2014-05-24
123 Love Holgersson BK Swing 2 - 1 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 (d) SM-final
122 Elin Cederros BK Rapid 3 - 0 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 (d) 1/2
121 Stacey Copeland Bradbury Stockport ABC, ENG 2 - 1 Malmö 2014-02-09 Final Malmö BO
120 Malena Hede Morgongåva BK 3 - 0 Morgongåva 2014-01-25 Final Sweden BC
119 Love Holgersson BK Swing 3 - 0 Borås 2014-01-12 Final Golden Girl
118 Claressa Shields USA 14 - 18 London, GB 2012-08-06 OS 2012 London 1/4
117 Naomi Fischer-Rasmussen AUS 24 - 17 London, GB 2012-08-05 OS 2012 London 1/8
116 Jelena Vystropova AZE 15 - 16 Qinhuangdao, CHN 2012-05-18 VM 2012 (d) 1/2
115 Andrea Strohmayer GER 24 - 8 Qinhuangdao, CHN 2012-05-16 VM 2012 (d) 1/4
114 Lidia Fidura POL 20 - 14 Qinhuangdao, CHN 2012-05-15 VM 2012 (d) 1/8
113 Mary Spencer CAN 18 - 11 Qinhuangdao, CHN 2012-05-14 VM 2012 (d) 1/16
112 Desislava Lazarova BUL 10 - 9 Qinhuangdao, CHN 2012-05-12 VM 2012 (d) 1/32
111 Erika Guerrier BC Entressens, FRA 16 - 5 Heraklion, GRE 2012-04-22 Final Minoas Cup
110 Luminita Turcin [ROM] 14 - 3 Heraklion, GRE 2012-04-21 1/2 Minoas Cup
109 Jelena Vystropova [AZE] 8 - 6 Heraklion, GRE 2012-04-20 1/4 Minoas Cup
108 Natalie Bergqvist Winning BC 24 - 7 Haninge 2012-04-14 SM 2012 (d) SM-final
107 Jessica Oskarsson BK Örnen 39 - 5 Haninge 2012-04-13 SM 2012 (d) 1/2
106 Nouchka Fontijn Mesa Sport, NED 9 - 19 Sofia, BUL 2012-02-23 1/4 Strandja
105 Tamara Garcia [ESP] 16 - 3 Sofia, BUL 2012-02-22 1/8 Strandja
104 Savannah Marshall England 13 - 18 Uppsala 2012-01-21 Landskamper 2012 SWE-ENG 4-3
103 Lotte Lien Trym IL, NOR 14 - 9 Oslo, NOR 2012-01-15 Round Robin
102 Lotte Lien Trym IL, NOR 12 - 5 Oslo, NOR 2012-01-13 Round Robin
101 Nadezjada Torlopova UKR 10 - 15 Rotterdan, HOL 2011-10-19 EM 2011 (d) 1/4
100 Leila Dzjavadova AZE W TKO 3 Rotterdam, HOL 2011-10-18 EM 2011 (d) 1/8
99 Nadezjada Torlopova [RUS] 9 - 14 Mykolajiv, UKR 2011-09-10 Final Mykolajiv Cup
98 Lilja Durnjeva [UKR] 11 - 10 Mykolajiv, UKR 2011-09-09 1/2 Mykolajiv Cup
97 Ariane Fortin [CAN] 13 - 8 Mykolajiv, UKR 2011-09-08 Mykolajiv Cup
96 Desislava Lazarova [BUL] 10 - 6 Mykolajiv, UKR 2011-09-06 Mykolajiv Cup
95 Nadezjada Torlopova [RUS] 0 - 3 Kovel, UKR 2011-06-13 Int round robin
94 Irina Komar [UKR] 3 - 0 Kovel, UKR 2011-06-12 Int round robin
93 Jelena Vystropova [AZE] 3 - 0 Kovel, UKR 2011-06-11 Int round robin
92 Dariga Sjakimova [KAZ] 16 - 9 Halmstad 2011-05-08 Round Robin
91 Inna Sjevtjenko [UKR] 20 - 7 Halmstad 2011-05-07 Int round robin
90 Roseli Feitosa [BRA] 18 - 10 Halmstad 2011-05-06 Int round robin
89 Ariane Fortin [CAN] 10 - 17 Argenteuil, FRA 2011-04-08 Int turn
88 Nouchka Fontijn Mesa Sport, NED L Argentueil, FRA 2011-04-07 Montana
87 Birgit Öksnes NOR 12 - 3 Lahtis, FIN 2011-03-27 NM 2011 (d) NM-final
86 Desislava Lazarova [BUL] 1 - +1 Pazardzhik, BUL 2011-02-16 1/4 Strandja
85 Ljubov Pashina [Chanty-Mansiisk], RUS 18 - 1 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO
84 Celeste Peralta [ARG] W Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-27 Int round robin
83 Celeste Peralta [ARG] 19 - 9 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-25 Int round robin
82 Celeste Peralta [ARG] 15 - 9 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-23 Int round robin
81 Love Holgersson IF Linnéa W Angered 2010-11-07 Final ABC
80 Mary Spencer CAN 2 - 9 Bridgetown, BAR 2010-09-13 VM 2010 (d) 1/8
79 Lilja Durnjeva [UKR] 2 - 3 Mykolajiv, UKR 2010-08-13 Mykolajiv Cup
78 Viktoria Kebikova [BLR] W TKO 2 Mykolajiv, UKR 2010-08-12 Mykolajiv Cup
77 Lidia Fidura GUKS Carbo, POL 2 - 6 Heraklion, GRE 2010-06-27 Final Int turn
76 Maria Javorskaja [RUS] 12 - 2 Heraklion, GRE 2010-06-26 Int turn
75 Anita Ducza [HUN] 2 - 6 Ankara, TUR 2010-04-09 1/4 PM Cup
74 Elif Guneri [TUR] 4 - 2 Ankara, TUR 2010-04-08 1/8 PM Cup
73 Irina Sinetskaja [RUS] 2 - 4 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-11 Grand Prix
72 Tamara Zaragoza [ESP] 6 - 0 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-10 Grand Prix
71 Nouchka Fontijn Mesa Sport, NED 1 - 2 Stockholm 2010-01-28
70 Seema Devi Yadev IND 3 - 0 Göteborg 2009-05-21 Landskamper 2009 SWE-IND 4-2
69 Josefin Kandrell BK Fox 7 - 3 Lund 2009-04-19 SM 2009 (d) SM-final
68 Joanna Ekedahl Djurgårdens IF 21 - 1 Lund 2009-04-17 SM 2009 (d) 1/2
67 Li Jinzi CHN 1 - 9 Ningbo, CHN 2008-11-29 VM 2008 (d) VM-final
66 Anita Ducza HUN 8 - 2 Ningbo, CHN 2008-11-28 VM 2008 (d) 1/2
65 Chimere Taylor TRI 10 - 2 Ningbo, CHN 2008-11-25 VM 2008 (d) 1/4
64 Anita Ducza [HUN] 7 - 12 Pecs, HUN 2008-09-05 Witch Cup
63 Li Jinzi [CHN] 4 - 14 Istanbul, TUR 2008-06-14 Final Ahmet Comert
62 Maria Javorskaja [RUS] 11 - 8 Istanbul, TUR 2008-06-13 1/2 Ahmet Comert
61 Justyna Sroczynska [POL] W TKO 2 Istanbul, TUR 2008-06-12 Ahmet Comert
60 Denise Jonsson Haninge BK 46 - 1 Boden 2008-04-26 SM 2008 (d) SM-final
59 Anita Ducza HUN 7 - 6 Lille, FRA 2007-12-08 Final EU-mästerskap
58 Gabriela Mitran ROM W TKO 1 Lille, FRA 2007-12-06 1/2 EU-mästerskap
57 Petra Brodersen BK Revansch 3 - 0 Tidaholm 2007-12-01
56 Maria Javorskaja RUS 13 - 3 Vejle, DEN 2007-10-20 EM 2007 (d) EM-final
55 Olga Novikova UKR 20 - 6 Vejle, DEN 2007-10-18 EM 2007 (d) 1/2
54 Ulrike Brückner BK Träffen 3 - 0 Gävle 2007-09-29
53 Irina Komar [UKR] W TKO 2 Stupino, RUS 2006-03-17 1/2 Int. damtur
52 Galina Ivanova [RUS] 25 - 31 Stupino, RUS 2006-03-17 Final Int. damtur
51 Karolina Persson Hälsingborgs BK 44 - 1 Uppsala 2006-02-04 SM 2006 (d) SM-final
50 Emine Özkan TUR 3 - 0 Stockholm 2006-01-28 Landskamper 2006 SWE-TUR 6-4
49 Katarzyna Cichorz [POL] W TKO 3 Uppsala 2006-01-22 Final KP-Cup
48 Petra Brodersen BK Revansch 3 - 0 Tidaholm 2005-12-03
47 Olga Novikova UKR 39 - 22 Podolsk, RUS 2005-10-02 VM 2005 (d) VM-final
46 Maria Javorskaja RUS W TKO 2 Podolsk, RUS 2005-09-30 VM 2005 (d) 1/2
45 Karamjeet Kaur IND W TKO 1 Podolsk, RUS 2005-09-29 VM 2005 (d) 1/4
44 Maria Javorskaja RUS 31 - 20 Tönsberg, NOR 2005-05-14 EM 2005 (d) EM-final
43 Emine Özkan TUR W TKO 2 Tönsberg, NOR 2005-05-12 EM 2005 (d) 1/2
42 Emine Özkan [TUR] 24 - 12 Istanbul, TUR 2005-04-24 Final Ahmed Comert
41 Anita Ducza [HUN] 22 - 12 Istanbul, TUR 2005-04-23 1/2 Ahmed Comert
40 Siren Sörås NOR W Oslo, NOR 2005-04-16 Landskamper 2005 SWE-NOR 5-5
39 Olga Slavinskaja [RUS] 11 - 25 St Petersburg, RUS 2005-03-13 Final IWBT
38 Anita Ducza HUN 31 - 13 Riccione, ITA 2004-10-09 EM 2004 (d) EM-final
37 Mihaela Marcut ROM W TKO 2 Riccione, ITA 2004-10-07 EM 2004 (d) 1/2
36 Olga Novoselova RUS 25 - 21 Riccione, ITA 2004-10-05 EM 2004 (d) 1/4
35 Anita Ducza [HUN] 14 - 10 Pecs, HUN 2004-09-11 Final Witch Cup
34 Shannah Hook [CAN] 18 - 22 Cascia, ITA 2004-06-11 1/2 Torneo Italia
33 Guo Shuai [CHN] 7 - 17 Tönsberg, NOR 2004-05-01 Final Int turn
32 Anita Ducza [HUN] 16 - 10 Tönsberg, NOR 2004-04-30 Int turn
31 Ronja Ohls FIN 5 - 0 Stockholm 2004-03-28 NM 2004 (d) NM-final
30 Viktoria Lyakina RUS W TKO 3 St Petersburg, RUS 2004-03-21 Landskamper 2004 SWE-RUS 4-6
29 Irina Smirnova RUS 3 - 0 Stockholm 2003-11-23 Landskamper 2003 SWE-RUS 4-3
28 Laura Ramsey USA 2 - 1 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
27 Natalia Ragosina RUS L TKO 3 Pecs, HUN 2003-05-15 EM 2003 (d) 1/2
26 Lilja Zharik UKR W Pecs, HUN 2003-05-14 EM 2003 (d) 1/4
25 Tine L Mortensen TiFa BC W TKO 1 Tidaholm 2003-02-16 SM 2003 (d) SM-final
24 Bettina Karlsen [DEN] 21 - 5 Roskilde, DEN 2002-12-01
23 Olga Slavinskaja BLR L TKO 2 Antalya, TUR 2002-10-24 VM 2002 (d) 1/4
22 Svetlana Andrejeva RUS 13 - 6 Antalya, TUR 2002-10-22 VM 2002 (d) 1/8
21 Bettina Karlsen DEN 16 - 4 Moss, NOR 2002-03-24 NM 2002 (d) NM-final
20 Mihaela Marcut [ROM] W TKO 2 Lund 2002-03-09
19 Binti Touré Winning BC 11 - 2 Sundsvall 2001-12-14 SM 2001 (d) SM-final
18 Anita Ducza HUN 17 - 16 Scranton, USA 2001-12-02 VM 2001 (d) VM-final
17 Guo Shuai CHN 9 - 6 Scranton, USA 2001-11-30 VM 2001 (d) 1/2
16 Robyn Labuda USA W TKO 2 Scranton, USA 2001-11-28 VM 2001 (d) 1/4
15 Angela Josipovic [CAN] W TKO 2 Åbo, FIN 2001-10-07 Final Feenix Cup
14 Anita Ducza [HUN] 3 - 2 Pecs, HUN 2001-09-03 Final Witch Cup
13 Abdel Ebtesam [EGY] W TKO 3 Pecs, HUN 2001-09-01 1/2 Witch Cup
12 Svetlana Andrejeva RUS 9 - 13 St. Amand-les-Eaux, FRA 2001-04-14 EM 2001 (d) EM-final
11 Mehtap Bakis TUR 3 - 2 St. Amand-les-Eaux, FRA 2001-04-12 EM 2001 (d) 1/2
10 Christel Jane Black BK Rollo, DEN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 2000-11-19
9 Okana Guljabna [UKR] W TKO 2 Szeged, HUN 2000-07-23 Final Witch Cup
8 Jennifer Grenon [CAN] 4 - 8 Åbo, FIN 2000-05-05 1/2 Feenix Cup
7 Jana Petrovski Hisingens BK 5 - 0 Göteborg 1999-11-06 Final Göteborg Open
6 Veronica Simmons [USA] L TKO 1 Åbo, FIN 1999-05-16 Final Feenix Cup
5 Åsa Sandell Winning BC 1 - 2 Malmö 1999-04-12
4 Lotta Andersson NBK/Akilles 3 - 0 Norrköping 1999-02-07
3 Åsa Sandell Winning BC 7 - 8 Lund 1998-12-13 SM 1998 (d) SM-final
2 Maria Persson GAK Enighet 11 - 3 Lund 1998-12-11 SM 1998 (d) 1/2
1 Karin Svensson Winning BC 3 - 0 Malmö 1998-09-26 Enighet Cup
Sammanfattande statistik
1998, 2001, 2015 SM-Silver.
2001, 2003 EM-Silver.
2008 VM-Silver.
Stor Tjej nr 5.